• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2455
  • Dodano: 2023-07-21 / 10:06
  • Komentarzy: 2

  IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem dla całego województwa

  (Fot. Archiwum)

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydali meteorolodzy dla wszystkich powiatów naszego regionu. Chodzi o burze z gradem. Zjawiska mają pojawić się dziś od 14.


  - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm, punktowo do 25 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzeżeniu dla naszego regionu.

  Pamiętajmy, że podczas burzy nie należy zbliżać się do urządzeń elektrycznych i metalowych, najlepiej pozostać z dala od oszklonych okien, sufitów lub drzwi. Zwierzęta hodowlane najlepiej pozostawić zamknięte, a wszelkie zbędne urządzenia elektryczne oraz anteny najlepiej odłączyć od prądu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie podwórka i balkonu, by nie pozostały tam przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla innych osób (parasole, krzesła plastikowe, stoły, doniczki).

  Gdy przebywamy na otwartej przestrzeni unikajmy wysokich drzew, masztów, latarni, a także nie powinniśmy przebywać w pobliżu trakcji kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia.

  Podróż samochodem

  Jeśli znajdziesz się w środku burzy, podróżując samochodem, koniecznie w nim zostań. Pojazd jest najbezpieczniejszym schronieniem, ale należy pamiętać, aby nie dotykać metalowych elementów wyposażenia. Energia z pioruna uderzającego w karoserię nie przenika do środka samochodu, ale przechodzi po jego powierzchni, aż do ziemi, dlatego osoby znajdujące się w środku są chronione przez konstrukcję pojazdu. Takie działanie zostało udowodnione w 1836 r. przez Michaela Faradaya, który zbudował metalową klatkę, za pomocą której demonstrował prawa elektrostatyki. Warto pamiętać, aby samochód był ustawiony z daleka od drzew i słupów, które mogłyby przygnieść go w wyniku silnego wiatru.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-07-21 12:31:50 [89.64.44.*] id:1662381  
  Mario1: Napisał postów [1208], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Strachy na lachy

  Nick:
  Treść:
  2023-07-21 11:03:58 [5.172.235.*] id:1662376  
  opolaninn: Napisał postów [2660], status [Szycha] Reputacja
  Taaa

  Nick:
  Treść: