• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 3302
  • Dodano: 2023-07-06 / 14:57
  • Komentarzy: 0

  Teatr Kochanowskiego zamknięty

  Przyszłość Teatru Słowackiego w Krakowie jest niepewna po tym, gdy przedstawiciele rządu krytykowali decyzje artystyczne Krzysztofa Głuchowskiego. Trwa protest przeciwko decyzji władz regionu. Do protestu dołączył m.in. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu!


  - Jako zespół pracowników Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wyrażamy niepokój wobec działań podjętych przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Nasze opinie przez marszałka Witolda Kozłowskiego są ignorowane, a prośby lekceważone - czytamy w oświadczeniu pracowników Teatru Słowackiego.

  Chodzi o fakt, że 27 czerwca Zarząd Województwa Małopolskiego, jako organ nadzorujący, poinformował o zamiarze ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora instytucji. Zgodnie z procedurą taki konkurs może być ogłoszony, lecz nie musi. Jedną z dwóch opcji jest bowiem przedłużenie kadencji.

  To nie jedyny teatr, w którego obronie stają artyści. Od dłuższego czasu nierozwiązany pozostaje spór pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego a prezydentem Legnicy, dotyczący finansowania Teatru Modrzejewskiej. Ofiarą tej sytuacji stała się podstawowa, a więc artystyczna, działalność legnickiej sceny, która została zawieszona do odwołania. W teatralnym świecie wybrzmiewają słowa wsparcia dla instytucji kierowanej przez Jacka Głomba.

  Do protestu dołączył m.in. opolski teatr. - Uważamy, że każdy teatr powinien być otwarty - dla wszystkich widzów, ale też na nowe wyzwania, różne poglądy i idee. Kultura musi pozostać strefą bezpiecznego dialogu!
  Przed kilkoma tygodniami Teatr Słowackiego w Krakowie i Teatr Modrzejewskiej w Legnicy odbierały nagrody na 47. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Teraz każdy z nich musi walczyć o możliwość kontynuowania swojej misji. Teatr Modrzejewskiej ogłosił zawieszenie do odwołania swojej działalności artystycznej! Wpływ na to miała decyzja władz miasta o wypowiedzeniu umowy o współprowadzeniu Teatru i dotowaniu jego działalności - bez finansowego wsparcia niemożliwe stało się zaplanowanie przyszłego sezonu artystycznego... - czytamy w oświadczeniu Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

  - Niepewna jest przyszłość Teatru Słowackiego w Krakowie - też za sprawą decyzji władz. Zarząd województwa małopolskiego chce zmiany dyrektora. Kilka dni temu ogłoszony został konkurs na to stanowisko, choć zespół Słowackiego rekomenduje przedłużenie kadencji Krzysztofa Głuchowskiego i kategorycznie sprzeciwia się powoływaniu nowego kierownictwa. Zdaniem pracowników Teatru i jego sympatyków - takie posunięcie może doprowadzić do zahamowania rozwoju i zaprzepaszczenia osiągnięć wypracowanych w ostatnich latach.
  Naszym Koleżankom i Kolegom z teatrów w Legnicy i Krakowie życzymy, by nikt w sposób autorytarny nie decydował o ich twórczych działaniach. Wspieramy Was gorąco! - pisze opolski teatr.

  Mamy nadzieję, że decydenci w naszym kraju będą hołdować wartościom, które są wpisane w działalność demokratycznego państwa.
  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".