• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 3970
  • Dodano: 2023-06-14 / 17:09
  • Komentarzy: 0

  Wielkie ćwiczenia na budowanej obwodnicy Olesna

  13 czerwca 2023 roku na powstającym obiekcie drogi ekspresowej S11 (obwodnicy Olesna) odbyły się ćwiczenia ratownicze pk. "Obwodnica Olesna 2023".

  Scenariusz ćwiczeń przewidywał że, na drodze ekspresowej S11 (obwodnica Olesna) samochód osobowy uderza w pojazd służby drogowej z przyczepką i wjeżdża do rowu. W samochodzie osobowym podróżowały trzy osoby natomiast w pojeździe służby drogowej znajdowały się dwie osoby. Na miejsce przybywa patrol policji. W tej samej chwili kierujący autobusem w którym podróżuje 40 osób z nieznanych przyczyn traci panowanie nad pojazdem uderzając w bok samochodu policyjnego. Autobus wjeżdża do pobliskiego rowu wywraca się na prawy bok, kilka osób będących pod wpływem zdarzenia wychodzi z autobusu i oddala się do pobliskiego lasu. Z samochodu osobowego znajdującego się w rowie zaczął wydobywać się dym. Trzy osoby uwięzione znajdujące się pojeździe (są nieprzytomne). Po upływie około godziny od zdarzenia, jeden z poszkodowanych, który zdążył oddalić się z miejsca wypadku, będąc pod wpływem zdarzenia, ukrył się w lesie i spowodował zaprószenie ognia w efekcie czego doszło do pożaru lasu.


  Celem ćwiczeń było:
  - sprawdzenie umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas wypadku masowego,
  - sprawdzenie umiejętności działań z zakresu ratownictwa technicznego przy zdarzeniach komunikacyjnych,
  - doskonalenie umiejętności współpracy ze służbami i instytucjami.


  W realizację zadań zaangażowane były siły i środki JRG Olesno, OSP Wysoka, OSP Radłów, OSP Dalachów, OSP Uszyce, OSP Praszka, OSP Szemrowice oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego "Brzeg", samochód dowodzenia i łączności KW PSP w Opolu.

  Działania strażaków wspierały Państwowe Ratownictwo Medyczne, Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad, Policja, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wojska Obrony Terytorialnej oraz nadleśnictwo Olesno.

  Organizatorem ćwiczeń była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Opole przy współudziale Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu.

  Zdjęcie (1/15)

  (st. kpt. Kamil Pęcherz – oficer prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Oleśnie)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".