• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1569
  • Dodano: 2023-06-12 / 16:40
  • Komentarzy: 0

  Startuje 6 edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

  Rusza kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wzorem lat poprzednich, do podziału są 3 miliony złotych. To szansa na realizację inicjatyw mieszkańców regionu!


  Już od 12 czerwca do 6 lipca można zgłosić swój pomysł, który będzie sfinansowany z budżetu Województwa Opolskiego i realizowany w 2024 roku. Zadanie może zgłosić każdy mieszkaniec województwa bez względu na wiek - a jeśli mieszkaniec ma mniej niż 16 lat, musi mieć zgodę opiekuna prawnego.

  Urząd Marszałkowski czeka przede wszystkim na projekty o charakterze kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. Mieszkaniec może zgłosić zadanie o zasięgu subregionalnym (obejmującym co najmniej 2 powiaty) lub powiatowym (obejmującym jeden powiat lub miasto Opole).

  Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że z wielką satysfakcją obserwuje realizację piątej edycji MBO i to, co dzięki niej się dzieje. - Nasi realizatorzy często nam opowiadają, że czekali na takie pieniądze i daje im to niesamowity impuls do działania. Wiemy, że szczególnie przy orkiestrach dętych i ochotniczych strażach pożarnych to są pieniądze, które powodują niesamowity rozwój umiejętności, jakości oraz budowania świetnych programów artystycznych. Mamy 3 miliony złotych w szóstej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory zbliżyliśmy się już do pół miliona głosujących, a w tej edycji liczymy, że liczba głosujących będzie jeszcze większa. W ramach poprzednich edycji zrealizowanych zostało 121 zadań na kwotę 14 milionów złotych. Przypominamy, że zadania subregionalne mogą być realizowane na kwotę w zakresie 70 tys. zł - 150 tys. zł w co najmniej 2 powiatach danego subregionu i powiatowe od 50 tys. zł do 100 tys. zł - podsumowuje marszałek.

  Na tym etapie bardzo ważne jest spełnienie wszystkich wymogów wynikających z regulaminu MBO, zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe i terminowe zgłoszenie zadania przez platformę internetową MBO, zebranie wymaganej liczby podpisów (dla zadania subregionalnego 100 podpisów mieszkańców subregionu, dla zadania powiatowego - 50 popisów mieszkańców danego powiatu), zgodność z kompetencjami Województwa, wykazanie korzyści dla regionu i jego mieszkańców, określenie planowanego kosztu wykonania zadania: dla zadania subregionalnego od 70 tysięcy zł do 150 tysięcy zł; dla zadania powiatowego - od 50 tysięcy zł do 100 tysięcy zł.

  Nowością w 6 edycji MBO jest możliwość zgłaszania zadań bez wychodzenia z domu - wyłącznie przez platformę internetową! Informacje, jak zgłosić wniosek, są dokładnie opisane na stronie internetowej:

  budzet.opolskie.pl

  - Najważniejsze w tej edycji jest to, że po raz pierwszy zgłaszamy zadania przez stronę internetową https://budzet.opolskie.pl - potwierdza Maja Michniewicz z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. - To najważniejsza zmiana, która ma ułatwić zadanie mieszkańcom województwa. Już dziś będzie uruchomiony formularz na stronie internetowej, na której znajdują się informacje, jak zgłaszać zadanie. Ważne jest, aby ściągnąć z tej strony listę poparcia dla zadania i zdobyć głosy poprzez zbieranie podpisów - dla zadania subregionalnego 100 podpisów, a dla zadania powiatowego 50 podpisów. Następnie wchodzimy na stronę, wypełniamy formularz i załączamy listę podpisów. Potwierdzenie zgłoszenia przychodzi na adres email, wprowadzony w trakcie składania zgłoszenia. Zgłoszenia można dokonywać do 6 lipca - informuje Maja Michniewicz.

  - Na początku września będzie ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania. Do 20 września odbędzie się głosowanie poprzedzone kampanią informacyjną, żeby jak najwięcej osób wiedziało, na jakie projekty można zagłosować. Pod koniec listopada ogłosimy, które zadania zostały wybrane - dodaje Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu. Zadania w ramach tej edycji MBO będą realizowane w przyszłym roku.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".