• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1934
  • Dodano: 2023-06-03 / 20:00
  • Komentarzy: 0

  Czy skorzystamy na zamrożeniu cen prądu? Znamy odpowiedź

  (Fot. Canva)

  Tarcza Solidarnościowa zamroziła ceny prądu do określonego limitu zużycia energii. Czy Polakom rzeczywiście się to opłaci?

  To rozwiązanie wprowadzono po to, żeby zmniejszyć wydatki rodzin i przedsiębiorców. Sprawdziliśmy, czy określone limity zużycia energii są realne.

  Ile prądu zużywamy?

  GUS opublikował dane dotyczące zużycia energii elektrycznej w Polsce w 2021 roku. Odnotowano wzrost średniego zużycia energii elektrycznej w porównaniu do roku 2002. Jednak pod względem zużycie energii elektrycznej w przeliczeniu na 1 mieszkańca Polska zajęła przedostatnie miejsce wśród 27 krajów UE.

  Wzrost średniego zużycia energii elektrycznej w 2021 roku (o 20,9 proc. w porównaniu do 2002 roku) wynikał głównie z obfitszego wyposażenia gospodarstw domowych w urządzenia i sprzęty zużywające prąd.

  Średnie roczne zużycie wszystkich nośników energii było niższe w gospodarstwach domowych w miastach niż na wsi. W miastach wynosiło 2035 kWh, podczas gdy na wsiach było to 3147 kWh (4247 kWh w gospodarstwach rolniczych i 2936 kWh w pozostałych wiejskich gospodarstwach).

  Mieścimy się w limitach

  Zgodnie z danymi GUS przeważająca większość gospodarstw domowych w Polsce mieści się w przedziałach zużycia energii określonych przez limity obowiązujące w Tarczy Solidarnościowej. Oznacza to, że większość gospodarstw nie przekroczy limitu 2000 kWh zużywanej energii rocznie i nie będzie musiało płacić wyższych stawek za prąd.

  Dla osób, które zużywają więcej energii, przekraczając limit 2000 kWh, ale wciąż mieszcząc się w ustalonych ramach dla innych kategorii (2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością i 3000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników), ceny prądu będą wyższe, ale wciąż stabilne i nie przekroczą 0,69 zł za 1 kWh.

  Dodatkowe wsparcie

  Dodajmy, że rząd wprowadził dodatkowe środki pomocy dla osób, które prądem ogrzewają mieszkania. Osoby te mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe w zależności od swojego rocznego zużycia energii.
  Dla zużycia do 5000 kWh pomoc wyniesie 1000 zł, natomiast dla zużycia powyżej 5000 kWh - do 1500 zł.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".