• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2577
  • Dodano: 2023-05-30 / 12:49
  • Komentarzy: 2

  Wiózł 16 imigrantów 9-osobowym busem. Kurier zatrzymany

  Pieniądze ważniejsze niż zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów. Przekonało się o tym kilkunastu cudzoziemców, wśród nich 9-letni chłopiec. Dzięki współpracy służb zatrzymano kuriera przewożącego 16 nielegalnych migrantów.

  W nocy z 24 na 25 maja funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu otrzymali informację od dyżurnego z Krajowej Administracji Skarbowej w Opolu o 16 obcokrajowcach ujawnionych w samochodzie typu bus. 9-osobowy pojazd na litewskich numerach rejestracyjnych był kierowany przez ukraińskiego kuriera. Mężczyzna przewoził 16 osób, w tym 9-letnie dziecko, które znajdowało się między siedzeniami, "w nogach" pasażerów.

  Do zdarzenia doszło w Gogolinie (pow. krapkowicki), w rejonie jednego z MOP-ów na autostradzie A4. Na miejsce przybyli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Opolu. Jak się okazało, busem podróżowało łącznie z kierowcą 17 mężczyzn. Wśród nich było 2 niepełnoletnich chłopców w wieku 9 i 15 lat). Chłopcy byli pod opieką ich dorosłego brata. W trakcie prowadzenia czynności, mundurowi ustalili, że obcokrajowcy nie posiadają żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywają na terenie naszego kraju nielegalnie. Posiadali jedynie dokumenty potwierdzające pobyt obywatela państwa trzeciego na terytorium Słowacji z których wynika, że prawdopodobnie są to obywatele Syrii.

  Pojazdem kierował 52-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna próbował przewieźć nielegalnych migrantów do Niemiec. Wszyscy zostali zatrzymani i z pomocą policjantów przewiezieni do Placówki Straży Granicznej w Opolu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności. Dodatkowo w wyniku przeszukania pojazdu, funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli ukryte pod deską rozdzielczą 2 telefony komórkowe oraz kwotę 6800 Euro, które należały do kierowcy.

  Wszystkim pełnoletnim cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia. W piątek (26 maja) Syryjczycy zostali przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

  Kierowcy został przedstawiony zarzut zorganizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom 16 cudzoziemcom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Mężczyzna przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Opolu zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

  Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Opolu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Opolu.  Zdjęcie (1/7)

  (Fot. SlOSG)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-30 20:03:59 [5.173.33.*] id:1660414  
  KubaXY: Napisał postów [3271], status [Szycha] Reputacja
  Nasi bracia szoszo. Nic dziwnego, ze Putin stara sie to zwalczyc

  Nick:
  Treść:
  2023-05-30 14:01:02 [194.29.183.*] id:1660406  
  azam: Napisała postów [867], status [stały bywalec] Reputacja
  Otwarte granice, to też i mamy śmieciarzy, syfiarzy i krętaczy.

  Nick:
  Treść: