• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1128
  • Dodano: 2023-05-19 / 18:28
  • Komentarzy: 2

  Kupujemy coraz więcej z drugiej ręki. Second handom przybywa klientów

  (Fot. iStock)

  Rośnie sprzedaż rzeczy używanych. Przybywa second handów, tyle że nie w realu, a w internecie. Powód tego boomu? Coraz uboższe kieszenie Polaków i chęć dorobienia sobie kilku groszy.

  Allegro, OLX czy Vinted - jak podała "Rzeczpospolita" - w pierwszym kwartale tego roku odnotowały dwucyfrowy wzrost liczby ofert i dokonanych zakupów. To zaskakująca na tle ogólnej mizerii, jaka dotknęła sprzedaż internetową, która według GUS spada w ostatnich miesiącach.

  Nie dotyczy to jednak platform z towarami używanymi. Polacy ruszyli po rzeczy z drugiej ręki, bo coraz częściej nie stać ich na nowe. Na potwierdzenie dziennik odwołuje się do twardych danych.

  Sposób na dodatkowy zarobek

  Na OLX "w pierwszym kwartale liczba ogłoszeń ze statusem "używane" wzrosła w ujęciu rocznym o 12 proc. Kilkunastoprocentowy wzrost widoczny był również w każdym z trzech miesięcy pierwszego kwartału bieżącego roku".

  W kwietniu największy wzrost dodawanych ogłoszeń widoczny był w kategorii dóbr użytkowych. Sprzedający wystawili na sprzedaż o 14 proc. więcej produktów rok do roku i o 12 proc. więcej niż w marcu.
  Co z tego wynika? Że dla sporej grupy Polaków to sposób na dodatkowy zarobek. Z drugiej strony rośnie liczba osób, które obserwują ogłoszenia "z drugiej ręki".

  - Nie chcemy rezygnować z zakupów, ale w obliczu trudnej sytuacji ekonomicznej z większą uważnością analizujemy zakupy przedmiotów, które nie są artykułami pierwszej potrzeby - uważa Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX, cytowany przez Rz.

  Witajcie w sieci, drodzy klienci!

  Potwierdzeniem tego trendu jest malejąca liczba tzw. lumpeksów. Pomimo tego, że Polacy lubią się w nich ubierać. Dlaczego zatem znikają? Bo przenoszą się do internetu właśnie.

  W 2022 r. swoją działalność zawiesiło lub zakończyło prawie 600 sklepów z takimi towarami - wynika z danych wywiadowni Dun & Bradstreet, które podała "Rzeczpospolita". W ciągu dekady zniknęło ich ponad 5 tys.

  Wpływ na to mają - m.in. z powodu bardzo wysokiej inflacji - coraz wyższe koszty prowadzenia działalności, co niestety ma swoje odbicie w cenie sprzedawanego towaru. Wyższej nawet o 20-30 proc. Dlatego przenoszą się one do internetu.

  Platforma OLX, którą cytuje dziennik, podaje, że przedmioty używane to dwie trzecie wszystkich nowo dodawanych ogłoszeń.

  - Sposób postrzegania rzeczy używanych zmienia się, a w konsekwencji rośnie zainteresowanie nimi - ocenia w rozmowie z Rz Mateusz Bochat z OLX.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-19 23:07:13 [5.184.227.*] id:1660157  
  liberty: Napisał postów [5187], status [Szycha] Reputacja
  Używanych ciuchów nie kupuje ale moje dwa ostatnie iphony były uzywane bo po co mam płacić za nowego 11 tysięcy zł? Kasę mam ale szkoda mi jej na takie bzdety w czasach gdy masa ludzi nie ma co jeść

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-05-20 13:26:27 [5.172.238.*] id:1660165  
  opolaninn: Napisał postów [2555], status [Szycha] Reputacja
  iPhone kupuje nowe ! A ciuchy czasem używane .naprawdę w świetnej cenie i stanie Np spodnie 16 zł cena nowych 500zl !