• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2113
  • Dodano: 2023-05-09 / 14:04
  • Komentarzy: 1

  Noc Muzeów już w tę sobotę

  (Fot. Archiwum)

  Opole już w najbliższą sobotę 13 maja do godziny 23:59 otwiera bezpłatnie muzea i galerie sztuki dla zwiedzających. Podczas 15. edycji tego wydarzenia odbędą się wystawy stałe i czasowe, występy artystyczne, a także liczne zajęcia edukacyjne oraz wykłady.


  Dla wielu mieszkańców stolicy naszego województwa, a także gości Opola, to jedna z niewielu okazji na zapoznanie się ze zbiorami gromadzonymi i prezentowanymi w muzeach i innych miejscach miasta. Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. Ze względu na sukces tej imprezy kolejne europejskie miasta zaczęły również organizować podobne przedsięwzięcia kulturalne. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Następnego roku Noc Muzeów została zorganizowana także w Krakowie i w Warszawie. Obecnie Noc Muzeów jest corocznie organizowana przez kilkadziesiąt polskich miast. W 2020 r. z powodu pandemii Noc Muzeów została odwołana, ale wiele muzeów przygotowało w dniu wydarzenia atrakcyjny program dostępny w internecie.

  Przez ostatnie lata Opolskiej Nocy Muzeów przyświecają hasła, które dla wszystkich instytucji stają się inspiracją w opracowywaniu oferty kulturalnej. Za sprawą naszej Noblistki Wisławy Szymborskiej, tegoroczną myślą przewodnią jest tytuł jej wiersza "Nic dwa razy". Wybór nie jest przypadkowy, ponieważ w uznaniu zasług poetki dla polskiej i światowej kultury, w jej 100-lecie urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej. Przypomnijmy, że to jedna z najważniejszych i najbardziej znanych poetek polskich, której arcydzieła wpłynęły na kulturalne dziedzictwo Polski i świata. Jej twórczość charakteryzuje się tematyką filozoficzną, społeczną, obdarzoną zuchwałą tkliwością i czułością na ludzkie problemy.


  Zamiarem organizatorów jest zachęcenie opolan do poznania i docenienia kultury poprzez bezpośrednie wejście w interakcję z twórcami i odkrywanie dziedzictwa kulturowego. Jak zawsze opolskie instytucje przygotowały bogaty i zróżnicowany program, aby zaspokoić gusta zwiedzających i skłonić ich do odwiedzenia jak najwięcej miejsc. Nie warto zatem zostawać tej nocy w domu, ponieważ tegoroczna edycja będzie pasjonująca i wyjątkowo romantyczna. Muzeum Śląska Opolskiego oferuje twórczy czas spędzony na rodzinnych warsztatach plastycznych "Słowem inspirowane" oraz zachęca do spaceru z kuratorką po wystawie czasowej Cementownie Opola. Jeśli jesteś wielbicielem wsi, natury i... jednośladów, nie może cię zbraknąć w Muzeum Wsi Opolskiej, gdzie czekać będzie wystawa rowerów zabytkowych oraz kolekcja eksponatów z lat 20., 30. i 40. XX wieku. A może marzysz o podróżach na Marsa? Muzeum Lamp Rentgenowskich przygotowało pokaz łazika marsjańskiego, który na pewno pobudzi twoją wyobraźnię. Nocnym markom najpiękniejszy widok na nasze miasto zapewni Wieża Piastowska, a w Zamku Górnym nie jednemu uda się zasiąść na tronie książęcym. W Archiwum Państwowym dowiesz się natomiast o niezwykłych początkach niezwykłego, opolskiego festiwalu.


  Podczas tej wyjątkowej nocy nie zabraknie również dobrej muzyki i to nie tylko w Muzeum Polskiej Piosenki, ale i w Muzeum Diecezjalnym, w którym odbędzie się koncert muzyki dawnej otulonej sztuką "Cantores Opolienses pro musica sacra". Jeśli nie muzyka, to może film? Instytut Śląski i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych zapraszają na kino plenerowe. A jeśli chcesz dowiedzieć się co wiadomo o układzie sfer niebieskich koniecznie odwiedź Muzeum Uniwersytetu Opolskiego. W tym roku do Opolskiej 15. Nocy Muzeów dołączyła Galeria Sztuki Współczesnej z Salonem Wiosennym 2023 i strefą chillout. Całość połączy ekscytująca gra terenowa. Znajdź intruza, czyli odszukaj w odwiedzanych instytucjach obiekty, które zupełnie nie pasują do charakteru danej ekspozycji. Dla pierwszych 300 osób, przewidziane są atrakcyjne nagrody.

  Cały program tegorocznej Nocy Muzeów można sprawdzić na stronie www.nocmuzeow.pl
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-10 00:53:14 [188.123.205.*] id:1659671  
  ombre: Napisał postów [19929], status [VIP] Reputacja
  Idźcie lepiej sobie z dziećmi las zobaczyć bo już niedługo nie będzie co oglądać.A w muzeum zawsze zdążycie kurzołapy pooglądać.

  Nick:
  Treść: