• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1330
  • Dodano: 2023-05-03 / 18:00
  • Komentarzy: 1

  Darmowe leki dla seniorów. Chcą ich odmłodzić o 5 lat

  (Fot. iStock)

  Ministerstwo Zdrowia rozważa obniżenie granicy wieku, od której przysługują darmowe leki. Jest tylko jedno, ale bardzo ważne zastrzeżenie.

  "Bezpłatne leki przysługują wszystkim seniorom 75+, których obejmuje ubezpieczenie zdrowotne. Ukończenie 75 roku życia weryfikowane jest na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL). Bezpłatne leki przysługują od dnia 75 urodzin pacjenta" - czytamy na rządowej stronie internetowej.
  Tam też znajduje się odnośnik do listy produktów, za które nie trzeba płacić.

  Darmowe leki

  Za co w aptece się nie płaci? Lista ma ponad 2 tysiące pozycji. Znajdują się na niej m.in.:
  Ostolek,
  Agen,
  Tulip,
  Bisoprolol,
  Carzap,
  Zylt,
  Rozalin.

  Są to zwłaszcza leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Taki specyfik może otrzymać osoba, której lek przepisze lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (także pielęgniarka uprawniona do wystawiania recept czy emerytowany lekarz dowolnej specjalności).

  Minister mówi TAK, ale dodaje ALE

  Okazuje się, że Ministerstwo Zdrowia chce rozszerzyć dostęp do programu Leki 75 plus o grupę seniorów od 70 roku życia. Ogłosił to szef resortu Adam Niedzielski.

  - Prowadzimy symulacje różnych scenariuszy, w tym także obniżenia granicy wieku w tym programie. Na razie decyzja jeszcze nie została podjęta - powiedział.

  Dodał, że zdaje sobie sprawę z tego, "że obniżenie poprzeczki o pięcioletni przedział wiekowy to sumy rzędu kilku miliardów złotych". Zastrzegł jednak, że obniżenie wieku będzie priorytetem Ministerstwa Zdrowia, jeżeli... "znajdzie się na to przestrzeń finansowa".

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-05-03 21:39:38 [88.199.172.*] id:1659473  
  24mikol: Napisał postów [1380], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Darmowe laptopy, darmowe leki... Fajnie się rozdaje przed wyborami.

  Nick:
  Treść: