• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 519
  • Dodano: 2023-04-21 / 19:39
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Adaptogeny a energia witalna - jakie rośliny pomagają w poprawie energii i wytrzymałości?

  Współczesny tryb życia jest niezwykle wymagający, gdyż opiera się na pośpiechu i sprawnej realizacji wielu obowiązków, co generuje stres. Ludzie poszukują naturalnych sposobów na podniesienie wytrzymałości organizmu. Jednym z nich są adaptogeny, które zostały odkryte przez radzieckich naukowców na zlecenie aparatu państwowego. Przywódcy ZSRR chcieli prześcignąć Zachód, dlatego potrzebowali zwiększyć wydolność robotników, dodając im sił witalnych. Które z roślin zapewniają pożądany efekt?

  Adaptogeny - rośliny zwiększające wytrzymałość organizmu


  Przez lata dwa kraje o ambicjach mocarstwowych, ZSRR i USA, prowadziły ze sobą zimną wojnę. Próbowały zyskać przewagę w wielu obszarach, m.in. wysyłając swoich rodaków w kosmos i zwiększając produkcję. Aby osiągnąć wyższy wskaźnik ekonomiczny, Rada Komisarzy Ludowych postanowiła podnieść wydajność swoich robotników. W tym celu nakazała naukowcom znalezienie substancji zwiększających wytrzymałość organizmu. Botanicy przebadali 4000 gatunków ziół, 12 z nich wzbudziło ich zainteresowanie. Zapewniały one lepsze zdolności przystosowawcze w sytuacjach, którym towarzyszył stres, dlatego nazwali je adaptogenami. Wspomniane rośliny przetestowano, podając je kierowcom ciężarówek i górnikom z syberyjskich kopalni. Okazały się godnym uwagi rozwiązaniem.


  Podstawowe kryteria klasyfikacyjne adaptogenów


  Adaptogeny to zioła, które spełniają 3 restrykcyjne kryteria klasyfikacyjne. Botanicy zaliczają jakąś roślinę do tej grupy, gdy w holistyczny i nieswoisty sposób podnosi odporność człowieka na sytuacje stresowe. Jednocześnie normalizuje procesy, jakie zachodzą w jego ustroju, przywracając w nim stan wewnętrznej równowagi. Wszystkie adaptogeny są nietoksyczne i wolne od właściwości narkotycznych.


  Więcej na temat adaptogenów przeczytasz na: https://mothersprotect.com/pages/adaptogeny-wlasciwosci-badania-historia


  Właściwości adaptogenne jako mechanizm przystosowawczy


  Rośliny adaptogenne swoje wyjątkowe właściwości zawdzięczają temu, że występują na obszarach, gdzie oddziałują na nie niekorzystne czynniki zewnętrzne. Silny wiatr, susza, wysokie zasolenie, kwasowość gleby - wszystko to przyczyniło się do wykształcenia mechanizmów przystosowawczych. Niektóre z nich mogą zostać z powodzeniem wykorzystane u ludzi.


  Adaptogeny w diecie mistrzów olimpijskich


  ZSRR dość szybko zaczął wykorzystywać adaptogeny i ich właściwości. Suplementowali je sportowcy, którzy przygotowywali się do igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Ich zażywanie przyniosło wzrost wydolności organizmu, co przełożyło się na zdobycie rekordowej liczby złotych medali. Amerykanie, z którymi rywalizowali Sowieci, pozostali daleko w tyle w końcowej klasyfikacji.


  Wykorzystanie adaptogenów w misjach kosmicznych


  Z kolei agencje kosmiczne ZSRR i USA podawały adaptogeny swoim kosmonautom, którzy następnie przez wiele miesięcy przebywali poza orbitą okołoziemską. Ich praca uchodzi za niezwykle wyczerpującą, ponieważ obejmuje godziny wieczorne. Kosmonautom doskwierają też zmiany w atmosferze pozaziemskiej. Walerij Polakow w udzielanych wywiadach wielokrotnie podkreślał, że adaptogeny bardzo pomogły mu podczas misji, gdyż podnosiły wytrzymałość organizmu.


  Suplementy z adaptogenami dla sportowców i ich właściwości


  Dziś adaptogeny wchodzą w skład wielu suplementów dla sportowców. Wysiłek fizyczny stanowi spore obciążenie dla mięśni i układu nerwowego, który koordynuje ich pracę. Wywołuje spory stres, który można zniwelować, sięgając po adaptogeny normalizujące stężenie kortyzolu. Wspomniane rośliny jednocześnie zwiększają wytrzymałość organizmu i pomagają osiągać lepsze wyniki sportowe.


  Jakie rośliny pomagają w poprawie energii i wytrzymałości?


  Jakie rośliny dodają energii witalnej? Takie działanie wykazują wszystkie adaptogeny, które normalizują procesy zachodzące w organizmie. Na szczególną uwagę zasługują niektóre z nich. Ashwagandha, która rośnie na suchych glebach południowej Azji, od wieków jest wykorzystywana w medycynie ajurwedyjskiej. Wykazano, że wspomaga zdolności intelektualne i koncentrację. Ponadto dodaje energii witalnej, przez co wspiera człowieka w stawianiu czoła licznym wyzwaniom.


  Szczodrak krokoszowaty


  Szczodrak krokoszowaty, którego można spotkać na obszarach górskich Europy i Azji, jest rośliną astrowatą. Zauważono, że wspomaga zapamiętywanie i logiczne myślenie. Jednocześnie wspiera siły witalne organizmu.


  Cytryniec chiński


  W składach suplementów diety dla sportowców często występuje cytryniec chiński, który dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów wspomaga walkę ze stresem oksydacyjnym. U osób aktywnych fizycznie obserwuje się zwiększoną syntezę wolnych rodników. Mogą one uszkadzać struktury komórkowe, dlatego należy je zneutralizować, dostarczając antyoksydanty wraz z dietą.


  Różeniec górski


  Różeniec górski to adaptogen, który rekomenduje się osobom w stanach wzmożonego wysiłku intelektualnego i fizycznego. Wspiera siły witalne organizmu oraz wspomaga pamięć i koncentrację. Występuje wysoko w górach, w tym również na obszarze Polski.


  Suplementy diety od Mother`s Protect na poprawę energii witalnej


  Decydując się na suplementację adaptogenów, warto postawić na produkty wysokiej jakości od Mother`s Protect. Stanowią one roztwór wodno-alkoholowy, ponieważ etanol to świetny i bezpieczny rozpuszczalnik, który dodatkowo wykazuje właściwości konserwujące.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".