• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 921
  • Dodano: 2023-03-29 / 17:20
  • Komentarzy: 1

  Nie daj się nabrać. ZUS ostrzega przed oszustami w sieci

  (Fot. Archiwum)

  Oszuści po raz kolejny podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych. By wyłudzić dane używają fałszywych wiadomości. ZUS apeluje, by nie klikać w podejrzane linki, ani nie pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

  Jak podkreśla ZUS, wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez Zakład. ZUS nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji.

  - Fałszywe maile pozornie mogą wyglądać wiarygodnie. Mogą być nawet rozbudowane o domenę zus.pl, a także zawierać przypadkowy ciąg liczb imitujący login do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Stąd nasz apel, by zachować szczególną ostrożność jeśli otrzymamy elektroniczną przesyłkę z podejrzaną treścią o zmianach dokonanych przez użytkownika na profilu PUE ZUS, a sami takich zmian nie robiliśmy - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Na problem zwracał też uwagę serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in. "Uważajcie na e-maile "o błędnym logowaniu do PUE / ZUS"!. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku wczorajszych ataków "na NFZ")".

  Każdy fałszywy e-mail, link bądź inną próbę rzekomego elektronicznego kontaktu którego inicjatorem miałby być ZUS, można zgłosić w najbliższej placówce Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub pod adresem mailowym cot@zus.pl.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-29 17:41:42 [46.134.164.*] id:1658299  
  misza28: Napisał postów [785], status [stały bywalec] Reputacja
  Nie ma to jak państwowa piramida finansowa ostrzega przed oszustami.

  Nick:
  Treść: