• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1716
    • Dodano: 2023-04-02 / 11:00
    • Komentarzy: 13

    Żyjemy dłużej, więc... dostaniemy niższą emeryturę

    Żyjemy dłużej, więc... dostaniemy niższą emeryturę

    (Fot. iStock)

    W porównaniu z ubiegłym rokiem żyjemy dłużej, ale nasze emerytury będą niższe. GUS przedstawił właśnie tablice średniego trwania życia kobiet i mężczyzn po przejściu na emeryturę.

    Takie tabele Główny Urząd Statystyczny ogłasza w marcu. Zawarte w nich dane obowiązują przez rok. ZUS wykorzystuje je do ustalenia wysokości emerytury. Dzięki tym wyliczeniom można oszacować, jak długo będziemy żyli na emeryturze i równomiernie rozłożyć zgromadzone składki.

    Lepiej niż przed rokiem, gorzej niż w pandemii

    Co wynika z najnowszych danych zawartych w tablicy średniego trwania życia kobiet i mężczyzn?
    Że żyjemy dłużej. Kobieta po ukończeniu 60 lat statystycznie będzie żyła jeszcze ponad 21 lat (ponad 254 miesiące). Mężczyzna w wieku 65 lat - ponad 17 lat (210 miesięcy).

    Zobacz takze Zderzenie samochodu z motocyklem na ulicy Oświęcimskiej. Jedna osoba trafiła do szpitala

    Dla porównania: w marcu 2022 roku kobiety po przejściu na emeryturę miały przed sobą blisko 20 lat życia, mężczyźni - niecałe 16,5 roku.

    Tegoroczne dane są jednak gorsze od publikowanych w czasie pandemii. W marcu 2020 roku kobieta po ukończeniu 60 lat statystycznie miała przed sobą jeszcze 22 lata, mężczyzna po przejściu na emeryturę w wieku 65 lat - 18 lat.

    Jaka emerytura wynika z tablicy?

    Od 1 kwietnia ZUS przez kolejny rok będzie korzystał z nowej tablicy GUS, obliczając wysokość emerytur. Żeby ustalić jej właściwą kwotę, podzieli nasz kapitał przez większą liczbę miesięcy.

    Zobacz takze "Życzliwy" zgłosił chłopca sprzedającego lemoniadę. Strażnicy "zabezpieczyli" cały towar

    Według najnowszej tablicy trwania życia - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS - emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 6,1 proc. niż w 2022, a osoby w wieku 65 lat - o 6,6 proc.

    Na przykład kobieta w wieku 60 lat, która ma pół miliona złotych kapitału emerytalnego, otrzyma emeryturę w kwocie 1966,18 zł, czyli mniejszej o ok. 127 zł. Wszystko przez to, że kapitał ten zostanie podzielony przez 254,3 zamiast 238,9 miesięcy.

    Natomiast 65-latek z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2380,95 zł, czyli mniejszej o ok. 167 zł (kapitał zostanie podzielony przez 210,0 zamiast 196,2 miesięcy).

    Ponieważ za sprawą nowych tablic przyznawane emerytury będą niższe, to realna staje się obawa, że może to przyspieszać decyzję Polaków o przechodzeniu na emeryturę zaraz po osiągnięciu właściwego wieku.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2023-04-02 13:23:06 [89.67.3.*] id:1658413  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Gdzie artykuł o marszu w obronie JP2?! Też uderzacie w Naród?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2023-04-02 13:44:03 [37.47.105.*] id:1658415  
    Polpha: Napisał postów [10076], status [VIP] Reputacja
    nie ma. nie można czcić pedofilii.
    2023-04-02 13:52:04 [89.67.3.*] id:1658418  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Ty gnoju! Nie będziesz pluć na JP2! Nie życzę sobie! Komuchu!
    [-2]
    2023-04-02 13:56:15 [89.67.3.*] id:1658420  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Za té podłe oszczerstwa powinieneś dostać w zęby!
    [-2]
    2023-04-02 15:06:24 [37.47.105.*] id:1658425  
    Polpha: Napisał postów [10076], status [VIP] Reputacja
    Dostała w zęby to twoja żona i nie chciała wypuścić
    2023-04-02 19:33:59 [83.7.159.*] id:1658432  
    KubaXY: Napisał postów [3401], status [Szycha] Reputacja
    Na kosciol sie nie pluje, na kosciol sie s.r.a
    [-2]
    2023-04-02 19:40:34 [5.184.224.*] id:1658435  
    kemotazi: Napisał postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
    W islamie po takich tekstach to by ludzie bez głów chodzili. Jest wolność wyznania.
    2023-04-03 09:07:07 [89.67.3.*] id:1658448  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Dokładnie tak! Z bydłem nie ma co dyskutować. Za rogi i elektrodą!
    2023-04-02 13:09:39 [83.4.129.*] id:1658410  
    szymianski: Napisał postów [136], status [wyjadacz] Reputacja
    Dlatego oddajcie mnie moje pięniądze, sam sobie je rozdysponuję, zainwestuję bądź i nie, sam się we własnym zakresie ubezpieczę... ZUS od dawna jest instytucją deficytową i bankrutem... Kiedy ludziska Wy się obudzicie w końcu...

    Nick:
    Treść:
    2023-04-02 12:44:34 [188.123.205.*] id:1658409  
    ombre: Napisał postów [21167], status [VIP] Reputacja
    Dłużej to żyją teraz pokolenia które urodziły się gdy nie było szczepień i było zdrowe jedzenie bez chemii.Ludzie z obecnych pokoleń faszerowane chemią będą miały szczęście jak dożyją do 70 lat.A te utuczone wieprzki jak dożyją do 50 to będzie sukces i cud medyczny.

    Nick:
    Treść:
    2023-04-02 12:10:56 [5.184.239.*] id:1658404  
    liberty: Napisał postów [5865], status [Szycha] Reputacja
    Lepiej napiszcie ze Polacy dostaną niższe emerytury bo ukraincy po miesiącu pracy w Polsce dostaja minimalna emeryturę !!!

    Nick:
    Treść:
    2023-04-02 11:13:45 [89.64.44.*] id:1658403  
    Mario1: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Pracownicy ZUS-u muszą mieć więcej pieniędzy dla siebie na wysokie premie,to emerytom i rencistom trzeba zabrać.

    Nick:
    Treść:
    2023-04-02 11:08:16 [89.64.40.*] id:1658402  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    To wina społeczeństwa że są niskie emerytury...poprostu za długo żyją...

    Nick:
    Treść: