• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1242
  • Dodano: 2023-03-25 / 18:45
  • Komentarzy: 1

  Dziś w nocy przestawiamy zegarki. Wkraczamy w czas letni

  (Fot. Archiwum)

  Z soboty na niedzielę 26 marca czas zmienia się o godzinie 2:00 w nocy, kiedy to przestawiamy urządzenia o godzinę do przodu, na godzinę 3:00. W efekcie zmiany czasu z zimowego na letni rano czeka nas teoretycznie krótszy sen, za to wieczory zaczną być "dłuższe".


  W krajach członkowskich Unii Europejskiej czas jest zmieniany dwa razy w roku - z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca i z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października. W nocy z 25 na 26 marca, o godzinie 2.00 zegarki zostaną przestawione na godzinę 3.00. - W tym czasie w trasie będzie 14 pociągów PKP Intercity, które dotrą do stacji docelowej zgodnie z założoną w rozkładzie godziną - przekazało PKP Intercity.

  Mimo, że system ten obowiązuje od lat, cały czas zdarza się zapomnieć o zmianie czasu - dlatego właśnie robimy to w weekend, gdzie teoretycznie nie ma dużo "planów".

  Osoby, które moment zmiany czasu spędzają w pracy nie muszą obawiać się o to, że ucieknie im wypłata za jedną z godzin. Prawo w tym przypadku stoi po stronie pracownika. W Kodeksie Pracy napisane jest, że pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za godzinę, o którą skraca się doba w związku z przestawieniem czasu.

  W Polsce zmiany czasu są regulowane rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017-2021. W dobie rozwoju technologicznego, argumenty, które sprawiały że zmiana czasu była przez lata sensowna, dziś są bezpodstawne. Dodatkowo przestawianie czasu rodzi problemy w komunikacji miejskiej, w bankach i transporcie lotniczym.

  Czas letni będzie obowiązywać do ostatniej niedzieli października.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-26 11:20:41 [37.248.165.*] id:1658092  
  Polpha: Napisał postów [9092], status [VIP] Reputacja
  W większości przypadków same się przestawiły

  Nick:
  Treść: