• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1656
  • Dodano: 2023-03-27 / 20:15
  • Komentarzy: 1

  Lekarze na celowniku. Rekordzista wystawiał e-zwolnienia co 5 minut

  (Fot. iStock)

  Rzecznik praw pacjenta złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie lekarzy. Chodzi o wystawianie e-zwolnień i e-recept. Tych ostatnich rekordzista wypisał 5,3 tys. w 3 miesiące.

  W 2022 roku o prawie 40 proc. wzrosła kwota zasiłków chorobowych cofniętych w wyniku kontroli ZUS. Tylko od stycznia do września urzędnicy pozbawili prawa do zasiłku 5 tys. 352 osoby. W efekcie do kasy ZUS wróciło 8 mln 973 tys. zł.

  Największą kwotę cofnięto w województwie mazowieckim. Odzyskano tam blisko 1,5 mln zł, o połowę więcej niż rok wcześniej. Niewiele mniej w województwach śląskim (1,398 mln zł) i łódzkim (1,144 mln zł). Na końcu tego zestawienia znalazło się Podlasie z wynikiem 95 tys. zł.

  Statystyczny Polak spędził na L4 blisko 11 dni

  Pracodawcy od dłuższego czasu narzekają, że problem nasilił się za sprawą e-zwolnień. Mówią, że to już biznes. Opowiadają, że zwolnienia elektroniczne za pomocą e-wizyty są wydawane nagminnie. Wystarczy, że dzwoniący do lekarza opisze symptomy choroby i od razu otrzymuje L4. Do tego trzeba doliczyć jeszcze potężny segment internetowy, za pomocą którego można sobie kupić takie zwolnienie. I jest to prawdziwy dokument, bo wystawia go prawdziwy lekarz.

  Od 1 stycznia do 29 grudnia 2022 roku wystawiono w Polsce łącznie ponad 23,5 miliona zwolnień lekarskich. Dla porównania w 2021 roku było ich ponad 21 mln. W ubiegłym roku statystyczny Polak spędził na L4 blisko 11 dni.
  Biuro RPP zawiadomi prokuraturę

  E-zwolnieniami i e-receptami zajął się teraz rzecznik praw pacjenta. Przygotowuje w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Jeden z lekarzy, rekordzista, w ciągu pierwszego kwartału 2022 roku wystawił ponad 5,3 tys. recept. Oznacza to, że musiałby je wystawiać co 5 minut.

  - W odniesieniu do wątku poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej sporządzamy właśnie zawiadomienie do prokuratury - powiedziała Agnieszka Chmielewska, radca prawny z Biura RPP.

  I dodała, że biuro RPP prowadzi także własne postępowanie wyjaśniające. Dotyczyć ma ono stosowania przez lekarzy praktyk naruszających zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.

  - Analogicznie orzeczenie o niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie) także musi wynikać ze stwierdzonego przez lekarza stanu zdrowia pacjenta - podkreśliła Chmielewska.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-27 20:19:29 [83.4.127.*] id:1658121  
  [moderacja]: Napisał postów [5149], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: