• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 4193
  • Dodano: 2023-03-24 / 18:43
  • Komentarzy: 1

  Pieniądze na fotowoltaikę. Złóż wniosek do nowej edycji programu "Mój prąd"

  (Fot. iStock)

  Program "Mój prąd" cieszył się taką popularnością, że pieniądze na dofinansowanie skończyły się przed czasem. Dlatego startuje jego nowa, czwarta już edycja.

  Program "Mój prąd" ruszył w 2020 r. Jego druga edycja - 15 kwietnia ubiegłego roku. Do programu złożono wtedy ok. 25 tys. wniosków o dofinansowanie. 95 proc. z nich dotyczyło tylko instalacji paneli fotowoltaicznych. Z budżetu przeznaczonego na realizację programu (855 mln zł) pozostało ok. 240 mln zł.

  Te pieniądze zasiliły budżet kolejnej edycji, która wystartowała 15 grudnia 2022. Tym razem inwestorzy mogli liczyć na większe dotacje. Chociaż teoretycznie program miał potrwać do końca marca, to pieniądze skończyły się wcześniej. Zgodnie z regulaminem program został zamknięty.

  Na tych samych zasadach

  Dlatego teraz startuje czwarta edycja tego programu.

  - Wsparcie będzie się odbywało na dotychczasowych zasadach - podkreśliła w rozmowie z TVP Info Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

  I doprecyzowała: - Można sobie sfinansować pompę. Niektórzy nie mogą mieć fotowoltaiki, więc mogą sobie sfinansować kolektor z dofinansowaniem 3,5 tys. zł. Do tego niezmiennie 16 tys. zł na magazyn energii i 6 tys. zł na fotowoltaikę, a z systemem zarządzania energią kwota wsparcia może dojść do 58 tys. zł.

  Na ile możemy liczyć?

  W szczegółach wygląda to następująco. Ci, którzy zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej, otrzymają 6 tys. zł (do 50 proc. kosztów inwestycji). Dofinansowanie kupna magazynu energii wyniesie do 16 tys. zł.
  Maksymalnie do wzięcia jest ponad 30 tys. zł

  Jeśli inwestor zaplanuje większą inwestycję, to dofinansowanie wzrośnie:

  do 7 tys. zł w przypadku paneli fotowoltaicznych,
  do 5 tys. zł dla magazynów ciepła,
  do 3 tys. zł dla systemu zarządzania energią.

  Właściciel domu, decydując się na panel, magazyn energii, magazyn ciepła oraz system zarządzania energią będzie mógł otrzymać nawet do 31 tys. zł dofinansowania.

  Kiedy i gdzie złożyć wniosek?

  Dofinansowanie z programu "Mój prąd" można otrzymać dopiero po zakończeniu inwestycji, gdy instalacja została już zgłoszona.

  Wniosek można złożyć tylko online za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie ( adres: gwd.nfosigw.gov.pl). Konto na platformie można założyć przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu.

  Nie ma możliwości złożenia wniosku w wersji papierowej.

  Można również udzielić pełnomocnictwa do złożenia wniosku firmie współpracującej w programie, która ma zawarte porozumienie z NFOŚiGW.

  Program "Mój prąd" koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Bo lubimy własność

  Anna Moskwa: - Myślę, że fotowoltaika jest tak lubiana w Polsce, bo lubimy własność. To nasza niezależna produkcja, dlatego cieszy się taką akceptacją.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-24 23:20:18 [46.134.159.*] id:1658063  
  M1974P: Napisał postów [13975], status [VIP] Reputacja
  Taaa pitu pitu wciskanie kitu :/

  Nick:
  Treść: