• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1290
  • Dodano: 2023-03-22 / 07:33
  • Komentarzy: 2

  Patrz na drogę, a nie w telefon! Rusza akcja Łapki na Kierownicę

  (Fot. iStock)

  Zamiast skupić się na drodze, patrzysz w komórkę? Uważaj, dostaniesz mandat. Bo każdy smartfonowy zombie jest na celowniku policji.

  Choć na co dzień pomagają w życiu, mogą być też śmiertelnym zagrożeniem. Kierowców zerkających co chwilę w smartfony i pieszych wpatrzonych w ekrany można spotkać na każdym kroku. Szacuje się, że nawet co 4 wypadek drogowy jest skutkiem fonoholizmu.

  Łapki na kierownicę

  Jak wynika z europejskich badań, statystycznie 10 proc. czasu spędzanego za kółkiem poświęcamy na zadania drugorzędne - 4 proc. z nas dzwoni albo pisze sms-y.

  Według Instytutu Transportu Drogowego nawet w co 4 wypadek w Polsce może być zamieszany właśnie telefon.
  Małgorzata Dąbrowska z Yanosika tłumaczy, że proces rozmowy telefonicznej obejmuje wiele czynności, w tym wyszukanie kontaktu i numeru, odebranie połączenia albo jego inicjację - to wszystko rozprasza słuchowo, wzrokowo i poznawczo. Uwaga kierowcy zostaje rozproszona średnio na 5 sekund, a jak wiadomo na drodze każda sekunda ma ogromne znaczenie. Przez lekkomyślność ryzyko spowodowania wypadku wzrasta 6-krotnie!

  Ze względu na skalę tego problemu 22 marca wystartuje kolejna kampania informacyjna pod hasłem Łapki na Kierownicę. To efekt współpracy policji, Yanosika i Screen Network.

  Mandaty i punkty karne

  Akcja potrwa do końca marca. Ma ona uświadomić pieszym i kierowcom niebezpieczeństwa wynikające z nieostrożności na drodze. Bo kierowca wpatrzony w telefon i pieszy - smartfonowy zombie - wchodzący na pasy to przepis na drogową tragedię.

  Pieszemu, który wchodzi na jezdnię, korzystając z komórki lub innego urządzenia elektronicznego, grozi nawet 300 zł mandatu.

  Za korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego zapłacimy 500 zł i dostaniemy aż 12 punktów karnych.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-22 12:32:09 [217.173.193.*] id:1657984  
  24mikol: Napisał postów [1183], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  W zachodniej Europie już sobie z tym poradzili. Mandat bezwzględny nawet jak stoi się w korku. A u nas cyrkolenie się, żeby nie urazić. Dane są, prawo jest.. trzeba je tylko stosować.

  Nick:
  Treść:
  2023-03-22 09:19:34 [80.253.213.*] id:1657973  
  SekO: Napisał postów [833], status [stały bywalec] Reputacja
  Szkoda, że nie wdrożono jeszcze monitoringu, który to wychwytuje. Nieco śmieszne, w dobie uczenia maszynowego, gdzie takie rozwiązania można spokojnie wdrażać. Na monitoring ruchu ulicznego, skrzyżowań itd. nadałby się elegancko. A kierowcy szybko "spłaciliby" takie inwestycje :)

  Nick:
  Treść: