• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1741
  • Dodano: 2023-03-07 / 18:27
  • Komentarzy: 2

  Święto panów w cieniu święta pań. Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzn?

  Środa 8 marca będzie wyjątkowa. Powód? Dzień Kobiet. Ulice znów będą pełne mężczyzn z kwiatami. Czy tak samo będzie 2 dni później, kiedy będziemy świętowali Dzień Mężczyzn?

  Powie ktoś: - Dzień Kobiet to ponadstuletnia tradycja, a Dzień Mężczyzn...? No tak, ale nie zmienia to faktu, że jednak i o tym święcie warto co nieco wiedzieć. Choćby na zasadzie wzajemności.

  Trzy razu w ciągu roku

  Z pewnością swoją popularnością Dzień Mężczyzn nie dorównuje Dniu Kobiet. Są jednak kraje, w których jest on chętnie obchodzony. I 10 marca - bo to tego dnia panowie mają swoje święto - dostają z tej okazji życzenia i prezenty.

  Co ciekawe, z tej okazji panowie świętują aż trzy w ciągu razy, czym zdecydowanie przebijają częstotliwość święta pań:

  - 10 marca w Dzień Mężczyzn,
  - 19 marca w Międzynarodowy Dzień Mężczyzn,
  - 30 września w Dzień Chłopaka.

  Skąd wziął Dzień Mężczyzn?

  Najbardziej prawdopodobna historia tego święta wiąże się z religią. Otóż 10 marca Kościoły katolicki i prawosławny wspominają 40 Męczenników z Sebasty. Stali się nimi żołnierze XII legionu rzymskiego zwanego "Piorunującym".

  Byli - jak podaje Wikipedia - kapadockimi chrześcijanami w czasach rządów św. Konstantyna i Licyniusza. W 313 r. obaj cesarze wydali Edykt Mediolański wprowadzający swobodę wyznania w Cesarstwie Rzymskim.
  Rządzący we wschodniej części cesarstwa Licyniusz kilka lat później przestał go jednak respektować. Na swoim obszarze władzy rozpoczął prześladowania przed spodziewanym konfliktem zbrojnym z Konstantynem.

  Obawiając się przejścia oddziałów chrześcijańskich na stronę nieprzyjaciela, chciał zmusić żołnierzy XII legionu do złożenia ofiary bogom pogańskim, a tym samym do wyrzeczenia się wiary. Część legionistów odmówiła i zaczęło zbiorowo odmawiać modlitwy. Ponieważ nie udało się ich ukamienować, wystawiono ich nagich na mróz. Stali tak długo, aż zamarzli. Ich ciała spalono w okolicach Sebasty.

  Jedna z hipotez głosi, że to właśnie to wydarzenie sprawiło, że tego dnia obchodzimy Dzień Mężczyzn.
  Połączyła ich piłka nożna

  Z kolei Międzynarodowy Dzień Mężczyzn obchodzimy 19 listopada. Za tą datą kryje się ciekawa historia, która ma związek z piłką nożną.

  Otóż tego dnia w 1999 roku - jak podaje wroclaw.pl - reprezentacja Trynidadu i Tobago (Afryka) wystartowała w eliminacjach do Mundialu. Było to niezwykłe wydarzenie w skonfliktowanym kraju, które jednoczyło jego mieszkańców.

  Święto mężczyzn zostało uchwalone w dużej mierze dzięki Jerome'owi, wykładowcy historii z Teelcusinghowiz University of the West Indies oraz dzięki wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

  Ten dzień - według Wikipedii - jest poświęcony promowaniu wartości, jaką mężczyźni wnoszą do świata. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn służy także zwracaniu uwagi na problemy takie, jak występujące u mężczyzn zaburzenia psychiczne, rosnącą wśród nich liczbę samobójstw i tzw. toksyczną męskość.

  To okazja, żeby złożyć swoim mężczyznom życzenia. Prezent będzie oczywiście miłym dodatkiem.


  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-03-10 08:41:04 [147.161.249.*] id:1657546  
  iks: Napisał postów [365], status [pismak] Reputacja
  Czy ktoś czyta te artykuły zanim zostaną opublikowane? "Co ciekawe, z tej okazji panowie świętują aż trzy w ciągu razy. Podobnie wygląda pierwsze zdanie w artykule o cyberatakach: "Nie optymizmem również dane dotyczące skuteczności organów państwa w zwalczaniu przestępczości w internecie."

  Nick:
  Treść:
  2023-03-08 07:41:45 [217.173.193.*] id:1657491  
  24mikol: Napisał postów [1348], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Twórzcie, pilnujcie, kupujcie kwiatki i prezenty a sieci handlowe klaszczą w rączki.

  Nick:
  Treść: