• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 684
  • Dodano: 2023-02-08 / 20:20
  • Komentarzy: 1

  Bon turystyczny na ferie. To ostatnia zima by go wykorzystać

  (Fot. Dżacheć)

  Zbliżające się ferie zimowe to świetna okazja ale też ostatni dogodny moment na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego. Program kończy się 31 marca tego roku. Wartość jednego bonu to nominalnie 500 zł.

  Zostały dosłownie tygodnie

  Luty i marzec to ostatnie tygodnie, w których rodzice i opiekunowie mogą bezgotówkowo, za pomocą bonu dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Płatność bonem jest możliwa w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych czy kempingach.

  - Choć rodzice z Opolszczyzny wykorzystali już większość z przysługujących im bonów to ciągle prawie 12 tysięcy bonów nie zostało przez nich aktywowanych. Natomiast w skali kraju na przełomie obecnego i minionego roku wciąż do wykorzystania pozostały aktywowane bony turystyczne na kwotę przeszło 392 milionów złotych - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Co na Opolszczyźnie

  Od uruchomienia programu na terenie województwa opolskiego płatność bonem honorowało 318 podmiotów turystycznych. W 231 z nich rodziny rozliczały się za pobyt lub usługi przez bon. Liczba zrealizowanych transakcji bonem przekroczyła w regionie 44 tys.

  W obliczu całej Polski najwięcej placówek, firm i przedsiębiorców u których realizowano płatności bonem było w województwie pomorskim bo 6,3 tys. oraz w województwie małopolskim - 5,6 tys. Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie z 5,2 tys. placówek zgłoszonych do projektu Polski Bon Turystyczny.

  Od początku obowiązywania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi itp.) zrealizowano w województwie pomorskim bo 479,9 mln zł i zachodniopomorskim - na 402,9 mln zł. Podium w tym zestawieniu zamyka województwo małopolskie - 400,7 mln zł. Opolszczyzna uplasowała się na ostatnim miejscu, ponieważ w regionie za usługi stricte hotelarskie rozliczono się bonem na kwotę 15,4 mln zł.

  Okazalej wygląda województwo opolskie w przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie itp.) Za takie usługi na Opolszczyźnie zapłacono bonem na kwotę 8,6 mln zł. Mniej wydano w województwach lubuskim, świętokrzyskim czy podlaskim. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie (87,1 mln zł). Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie (70,6 mln zł), zaś na trzeciej pozycji uplasowało się województwo zachodniopomorskie (41,4 mln zł).

  Rekordowe lato

  Program PBT wystartował 1 sierpnia 2020 r. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami, na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Od początku funkcjonowania programu do końca 2022 r. zostało więc zrealizowanych prawie 5,1 mln transakcji na łączną kwotę przekraczającą 2,9 mld zł.

  Największe zainteresowanie PBT odnotowano w okresie lipiec - sierpień 2021 r., kiedy to zrealizowano około 34 proc. wszystkich dotychczasowych transakcji, a kwota którą zapłacono stanowiła prawie 37 proc. łącznych środków wydatkowanych z tytułu realizacji płatności bonami w okresie sierpień 2020 - grudzień 2022.

  Bon tylko przez PUE ZUS

  Aby aktywować bon i rozliczyć się nim w miejscu usługi, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na swoim koncie PUE trzeba uzupełnić swoje dane kontaktowe, a następnie aktywować bon. Klient drogą smsem otrzyma unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym obsługa w hotelu, pensjonacie lub innym miejscu również drogą smsową potwierdzi transakcję.

  ZUS przypomina, że bon jest przyznawany na każde dziecko, które na 18 lipca 2020 r. miało prawo do świadczenia 500 plus lub między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyło prawo do tego świadczenia. Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

  Bonu nie można wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze, natomiast można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

  Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl

  Lista podmiotów turystycznych, które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-02-08 21:58:01 [188.146.200.*] id:1656325  
  Mario-Opole: Napisał postów [1333], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  I co? Kolejny bubel a ty piszesz o tym artykuł dżacheć? Biuro podróży? Bar u dziadów? Fundacje, hotele, i inne phu gówno-firmy? To na to mamy wykorzystać dziadowski bon? Weź chłopie pomyśl o czym piszesz. Jak nie masz o czym - nie pisz nic

  Nick:
  Treść: