• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1938
  • Dodano: 2023-02-01 / 18:26
  • Komentarzy: 3

  Kolejny obiekt na obwodnicy Olesna oddany do użytku

  Obwodnica Olesna to zadanie realizowane na terenie woj. opolskiego w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Budowa tego 25-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 jest już zaawansowana w około 80 proc. W środę (1 lutego) oddajemy do ruchu kolejny z obiektów realizowanych w ramach tej inwestycji - obiekt WD-16 na trasie Borki Małe - Sowczyce.


  Od połowy grudnia na kontraktach realizowanych przez GDDKiA trwa przerwa zimowa. Wykonawcy, w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych, mogą jednak realizować niektóre roboty, z uwzględnieniem reżimów technologicznych.

  Wykonawca finalizuje roboty ziemne w zakresie wykopów, nasypów oraz wzmocnienia podłoża w ciągu trasy głównej oraz dróg poprzecznych. Na znacznym odcinku trasy głównej ułożono warstwę podbudowy bitumicznej, a na części obiektów prowadzone są prace wykończeniowe.

  W ramach budowy obwodnicy Olesna obowiązuje istotna zmiana organizacji ruchu. Za miejscowością Łomnica w kierunku granicy z woj. śląskim w ciągu DK11 wprowadzono by-pass o długości około 2 km. Kierowcy z DK11 są kierowani na nowy przebieg tej drogi, następnie poprzez tymczasowy łącznik wjeżdżają na odcinek nowo wybudowanej drogi ekspresowej S11 i dalej są kierowani na rondo łączące drogę ekspresową S11 ze starym przebiegiem DK11.

  Zmiana organizacji ruchu na tym odcinku ma na celu budowę nowego przebiegu DK11 nad drogą ekspresową S11 wraz z budową wiaduktu oraz wykonaniem wykopu w miejscu projektowanej drogi S11. Wprowadzone utrudnienia potrwają do II kwartału br.

  Początek przebiegu nowej drogi ekspresowej będzie zlokalizowany na istniejącej drodze krajowej nr 11 w pobliżu Kolonii Ciarka w ramach tymczasowego ronda łączącego istniejącą DK11 z S11. Koniec zlokalizowany będzie na granicy woj. opolskiego i śląskiego, w pobliżu miejscowości Łomnica.

  Docelowo dwujezdniowa obwodnica Olesna, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś, zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami drogi ekspresowej. Dla fragmentu od końca obwodnicy Kępna do początku obwodnicy Olesna w sierpniu ubiegłego roku uzyskaliśmy decyzję środowiskową. Z kolei dla odcinka od końca obwodnicy Olesna, w kierunku Lublińca i Tarnowskich Gór, opracowywane są możliwe warianty przebiegu. Jeden z nich zostanie wskazany we wniosku o wydanie decyzji środowiskowej.

  Obiekty inżynierskie i ronda

  Inwestycja przewiduje budowę 24 obiektów mostowych oraz węzła Olesno na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 487 wraz z dwoma rondami. Największe wśród zaprojektowanych obiektów mostowych to dwa wiadukty nad linią kolejową relacji Tarnowskie Góry - Kluczbork o długości całkowitej odpowiednio około 135 oraz 126 m.

  Projekt przewiduje także budowę urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowę infrastruktury technicznej (sieć wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektroenergetyczna, telekomunikacyjna i urządzenia melioracyjne).

  Korzyści wynikające z budowy obwodnicy

  Nowa trasa zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc nowoczesne drogowe połączenie dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na aktywizację gospodarczą terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie S11 oraz w województwie opolskim.

  Docelowo obwodnica Olesna stanowić będzie fragment drogi ekspresowej S11, która ma charakter ogólnopolski i połączy porty woj. zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

  Całkowita wartość projektu to 767,9 mln zł. Dofinansowanie ze środków funduszy europejskich, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wynosi około 411 mln zł.

  Inwestycja zostanie oddana kierowcom w III kwartale br.

  Zdjęcie (1/4)

  (Fot. GDDKiA)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-02-02 10:04:13 [89.67.3.*] id:1655911  
  DonPedro69: Napisał postów [10841], status [VIP] Reputacja
  Teraz to się buduje, a nie to co kiedyś! Chińczycy na autostradach i wałki jakich mało. Ja nie zapomniałem, jak podwykonawcy padali, bo kasy im nie płacili.

  Nick:
  Treść:
  2023-02-01 18:45:52 [83.4.116.*] id:1655864  
  Gaz: Napisał postów [5343], status [VIP] Reputacja
  Gratulacje,tak buduje się drogi.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2023-02-01 22:53:58 [185.127.20.*] id:1655889  
  Jerry: Napisał postów [4615], status [VIP] Reputacja
  Na zachodzie buduje się dwa razy szybciej i taniej.