• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 683
  • Dodano: 2023-01-31 / 16:11
  • Komentarzy: 1

  Radni województwa spotkali się po raz 50.

  (Fot. UMWO)

  Pierwsza w tym roku sesja sejmiku województwa opolskiego rozpoczęła się od jednogłośnego przyjęcia rezolucji dla uczczenia 25 rocznicy obrony samodzielności administracyjnej województwa opolskiego przez mieszkańców regionu. Była też szczegółowa informacja o programie "Fundusze Europejskie dla Opolskiego na lata 2021-2027".


  25 lat temu zjednoczyli się w obronie województwa

  Marszałek województwa Andrzej Buła w imieniu zarządu województwa zaapelował o uczczenie "walki o niepodległość regionu sprzed 25 lat". - To była wyjątkowa determinacja mieszkańców, bo 6 stycznia 1998 roku zebrał się Klub Parlamentarny AWS z udziałem premiera Jerzego Buzka, gdzie zwyciężyła koncepcja 12 regionów, a już 10 stycznia ukonstytuował się Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny. 6 lutego marszałkowi sejmu wręczono pierwsze 50 tysięcy podpisów mieszkańców w proteście przeciwko likwidacji województwa, 2 kwietnia odbyła się wielka manifestacja Opolan w Warszawie, a kulminacją wszystkich działań było połączenie się mieszkańców w wielkim "Łańcuchu nadziei" wzdłuż trasy E40 na długości całego województwa w dniu7 czerwca. Dziś jest okazja do złożenia wielkich podziękowań wszystkim, którzy wtedy byli tak połączeni w działaniu - mówił marszałek na sesji. - A przez te 25 lat zdaliśmy egzamin z samorządności, pokazaliśmy, że samorząd województwa jest zawsze partnerem dla samorządów, dla wszystkich mieszkańców - dodawał Andrzej Buła.

  Jak przypomnieli autorzy rezolucji, 25 lat temu cała Polska zobaczyła, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią jednoczyć się we wspólnej sprawie i z sukcesem walczyć o dobro swojego regionu. Sejmik Województwa Opolskiego wyraża podziękowania i wyrazy uznania wszystkim, którzy 25 lat temu zjednoczyli się w obronie tożsamości wielokulturowego regionu i głośno manifestowali chęć zachowania województwa opolskiego na mapie administracyjnej kraju - czy to biorąc udział w działaniach Opolskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, czy w zainicjowanej przez ówczesną redakcję Nowej Trybuny Opolskiej akcji "Brońmy swego Opolskiego", czy wreszcie, stając od granicy do granicy województwa, silnie połączeni w "Łańcuchu nadziei" - napisali autorzy. Sejmik zwrócił się też do wszystkich mieszkańców regionu, samorządów oraz instytucji i stowarzyszeń o aktywne włączenie się i podejmowanie działań dla uczczenia jubileuszu 25-lecia samorządności województwa. "To doskonała okazja do upamiętnienia wydarzeń i osób, dzięki którym mieszkańcy województwa opolskiego mogą się dziś cieszyć z życia w swoim regionie" - napisano.

  Rezolucja został przyjęta na sesji jednogłośnie. Dziękując za jej przyjęcie marszałek poinformował, że w tym roku wiele działań, przygotowanych przez samorząd województwa, będzie się działo pod hasłem upamiętnienia 25-lecia obrony samodzielności regionu. To zarówno możliwości dofinansowania inicjatyw organizacji pozarządowych w konkursach ofert, to tegoroczne Święto Województwa w Mosznej 7 czerwca czy wreszcie koncert "Schody do wolności" w opolskim amfiteatrze w dniu 22 czerwca.

  Jedną z informacji, zaprezentowanych radnym podczas sesji, była informacja o podziale pomiędzy subregiony pieniędzy na wybrane działania programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. Jak mówił marszałek Andrzej Buła, subregiony w tej perspektywie będą jeszcze w większym stopniu niż do tej pory zarządzać funduszami europejskimi, bo to się bardzo dobrze sprawdziło. - Subregiony będą decydować o podziale większych kwot niż dotychczas - wcześniej było to 14% naszego programu regionalnego, teraz będzie to już 27% całej kwoty - informował marszałek.

  To oznacza, że będzie to kwota niemal 262 milionów euro. Po raz pierwszy subregiony będą mogły decydować o podziale części pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego, czyli na tzw. projekty miękkie, kierowane bezpośrednio do mieszkańców - na ten cel w subregionach będzie 56,6 miliona euro. O jakich działaniach będą decydować subregiony? Jak wymieniała dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich UMWO Karina Bedrunka, w Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego będzie to min. efektywność energetyczna, zapobieganie zagrożeniom, gospodarka wodno-ściekowa, bioróżnorodność, niska emisja i mobilność, dziedzictwo kulturowe oraz kultura i turystyka. W przypadku projektów miękkich będą to pieniądze na edukację przedszkolną i edukację ogólną, edukację włączającą, wsparcie rodziny i pieczy zastępczej, profilaktykę zachowań społecznych dzieci i młodzieży, usługi zdrowotne dla osób starszych i społeczne dla osób niesamodzielnych oraz opiekę długoterminową.

  Marszałek informował, że już 17 lutego rozpoczną się spotkania w każdym z subregionów, podczas których będzie mowa o szczegółach tych działań. - Najpierw, 10 lutego, po raz pierwszy spotka się Komitet Monitorujący, a zaraz po nim spotkania w subregionach i kolejnymi grupami interesariuszy. Pierwsze nabory planujemy na marzec - dodawał Andrzej Buła.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-02-01 11:28:15 [83.4.116.*] id:1655843  
  Gaz: Napisał postów [5065], status [VIP] Reputacja
  No co uradzili nowego ??

  Nick:
  Treść: