• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 5645
  • Dodano: 2023-01-23 / 09:35
  • Komentarzy: 7

  "Położna na medal" pochodzi z Opola

  ("Położna na medal" - Natalia Marcinów /Fot. Organizator)

  Po raz dziewiąty poznaliśmy najlepsze położne w kraju. Zwyciężczynią konkursu "Położna na medal" została Małgorzata Buba, która pracuje w przychodni w Jaśle jako położna środowiskowo-rodzinna. Drugie miejsce na podium zajęła Natalia Marcinów z Opola, trzecie należy do Edyty Szumowicz z Tarnowa.


  W ubiegłorocznej edycji konkursu, w którym wyłaniane są najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne w województwach, wystartowały 542 położne. Matki, kobiety w ciąży, pacjentki oraz członkowie ich rodzin w sumie oddali na nie ponad 7 tysięcy głosów.

  Położna na medal z Jasła

  Małgorzata Buba jest położną z 16-letnim doświadczeniem. Obecnie pracuje jako położna środowiskowo-rodzinna w Samodzielnym Publicznym Miejsko Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Pracę w przychodni POZ położna na medal łączy z prowadzeniem szkoły rodzenia Akademia Świadomego Rodzica. Małgorzata Buba jako Certyfikowany Doradca Laktacyjny wspiera młode mamy w laktacji, uczy je zasad prawidłowego karmienia i rozwiązuje problemy laktacyjne. Położna jest również członkiem Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Krośnie, aktywnie działam m.in. w komisji do spraw położnych i komisji do spraw kształcenia i doskonalenia zawodowego.

  - Wygrana jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem, za które dziękuję przede wszystkim moim pacjentkom i ich rodzinom, bo bez nich ten tytuł nie miałby takiej wartości. Wyróżnienie utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens, ale jednocześnie mam poczucie dużej odpowiedzialności, która ciąży na mnie w związku z wykonywaną pracą i tytułem położnej na medal - mówi laureatka 9. edycji konkursu, Małgorzata Buba.

  Położna jest absolwentką studiów magisterskich na Uniwersytecie Rzeszowskim ze specjalizacją pielęgniarstwa ginekologicznego. Prywatnie, Małgorzata Buba jest miłośniczką aktywności fizycznej i ruchu na świeżym powietrzu, a jej największym marzeniem jest wyjazd na mecz FC Barcelony i kibicowanie na stadionie Camp Nou.
  Opole i Tarnów też z położnymi na medal

  Drugie miejsce w ubiegłorocznej edycji konkursu zajęła Natalia Marcinów, która w zawodzie położnej jest od siedmiu lat, a od trzech pracuje na bloku porodowym w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Jako położna rodzinna kontynuuje opiekę nad matkami i dziećmi, a dodatkowo prowadzi również edukację przedporodową. - To wielki zaszczyt otrzymać wyróżnienie w konkursie. Muszę przyznać, że to były dla mnie ogromne emocje. Dostałam potężną dawkę motywacji do dalszej pracy i bardzo dziękuję moim pacjentkom za zaufanie - mówi Natalia Marcinów.

  Tytuł położnej na medal i trzecie miejsce w konkursie powędrowało do Tarnowa, do Edyty Szumowicz, którą można spotkać w gabinecie położnej środowiskowo-rodzinnej w Tarnowie albo Dębicy. W zawodzie pracuje 12 lat, w tym czasie pomagała pacjentkowm na sali porodowej szpitali w Bochni i Tuchowie. Położna ukończyła Collegium Medicum UJ, jest również absolwentką studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie w Ochronie Zdrowia. - Jestem wdzięczna za takie docenienie mojej pracy, którą wykonuję od 12 lat. Tytuł utwierdza mnie w przekonaniu, że moja praca ma sens i jeszcze bardziej motywuje do dalszej pracy, do stawiania sobie kolejnych celów, do spełniania kolejnych zawodowych marzeń. Ja po prostu uwielbiam być położną, jestem z tego dumna i cieszę się, że mogę każdego ranka wstać i z uśmiechem na twarzy wyruszyć na kolejne wizyty czy spotkania ze swoimi pacjentkami - mówi Edyta Szumowicz.

  Kampania i konkurs w jednym

  "Położna na medal" to kampania społeczno-edukacyjna, która jest prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję najlepszych praktyk. Jej celem jest także podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

  - Polskie położne chcą pomagać kobietom. Robią to od wielu lat i w każdych warunkach, często pomimo zmęczenia czy nawet frustracji. Zdały egzamin w pandemii, pomagały i wciąż pomagają kobietom z rodzin uchodźczych, mobilizują się w różnych akcjach z których pomoc trafia na Ukrainę. To dzięki położnym na medal jesteśmy pod dobrą opieką - mówi Iwona Barańska-Kurek, Zastępca Dyrektora Generalnego i Członek Zarządu, Zakłady Farmaceutyczne "UNIA" S.P.

  Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs wskazujący najlepsze położne w kraju. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest AMA - Akademia Malucha Alantan i podobnie jak kampania, zwraca on uwagę na jakość opieki okołoporodowej oraz zaangażowanie i rolę położnej w życiu kobiety i jej rodziny. Do konkursu położne mogą zgłosić się same, albo przez swoje pacjentki oraz ich rodziny. Zasady głosowania są takie, że pacjentka i jej rodzina mogą oddać na daną położną tylko jeden głos.

  Do ostatniej edycji plebiscytu zostało zgłoszonych 542 położne na które można było głosować od 1 kwietnia do 31 grudnia. Łącznie, kobiety w ciąży, matki, pacjentki i ich rodziny na nominowane położne oddali ponad 7 tysięcy głosów.

  Patronat honorowy nad 9. edycją kampanii i konkursu sprawowała Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych (NRPiP), patronem było Polskie Towarzystwo Położnych, a partnerem merytorycznym Fundacja "Rodzić po Ludzku". Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal, a pomysłodawcą i głównym organizatorem AMA - Akademia Malucha Alantan oraz Zakłady Farmaceutyczne UNIA.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2023-01-24 13:00:16 [217.173.195.*] id:1655520  
  neo: Napisał postów [1890], status [Szycha] Reputacja
  Najlepsza, najbardziej kompetentna, a wszyscy widzą tylko urodę.

  Nick:
  Treść:
  2023-01-23 13:15:01 [94.75.72.*] id:1655456  
  Peugeot406: Napisał postów [878], status [stały bywalec] Reputacja
  Ładna kobieta, która równie dobrze mogłaby wziąć udział w konkursie piękności. Gratuluję!

  Nick:
  Treść:
  2023-01-23 11:57:33 [88.199.162.*] id:1655448  
  kilu: Napisał postów [68], status [rozkręca się] Reputacja
  Dzieci już mam ale biorę Cię na położną dla wnuków jeśli kiedykolwiek się pojawią :-)

  Nick:
  Treść:
  2023-01-23 11:24:04 [194.29.183.*] id:1655444  
  azam: Napisała postów [783], status [stały bywalec] Reputacja
  Sliczna jest , brawo Ty :)

  Nick:
  Treść:
  2023-01-23 10:11:37 [89.67.3.*] id:1655433  
  DonPedro69: Napisał postów [10163], status [VIP] Reputacja
  Fajowo!

  Nick:
  Treść:
  2023-01-23 10:08:07 [5.172.232.*] id:1655432  
  paleo: Napisał postów [192], status [starszy wyjadacz] Reputacja
  Najładniejsza położna w Polsce.Gratuluję!

  Nick:
  Treść:
  2023-01-23 09:43:24 [83.4.130.*] id:1655430  
  Gaz: Napisał postów [4962], status [VIP] Reputacja
  Powodzenia laska ,jesteś super.

  Nick:
  Treść: