• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1128
  • Dodano: 2023-01-02 / 10:35
  • Komentarzy: 0

  Jeden lek w różnych aptekach. Resort Zdrowia zmieni zasady realizacji recept

  (Fot. iStock)

  Żeby ułatwić życie pacjentom Ministerstwo Zdrowia zmieni zasady wykupowania leków. Dzięki temu lek z jednej e-recepty będzie można wykupić w różnych aptekach.

  Obecnie obowiązuje zasada, że wszystkie przepisane przez lekarza opakowania jednego leku można wykupić tylko w tej samej aptece, w której chory wykupił pierwsze opakowanie.

  "Rodzi to pewne problemy" - zwróciła uwagę w interpelacji do Ministerstwa Zdrowia posłanka Urszula Nowogórska, cytowana przez rynekzdrowia.pl.

  I doprecyzowała: "Po pierwsze, wiele leków jest teraz reglamentowanych na apteki i zdarzają się sytuacje, że dla pacjenta brakuje leku, który ma przepisany, a zakup rozłożył sobie w czasie. W takiej sytuacji nie może on wykupić leku w innej aptece i musi udać się do lekarza po nową receptę".

  To, dlaczego obowiązuje taka zasada, wyjaśnił posłom Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. Jak napisał w swojej odpowiedzi (cytat za serwisem rynek zdrowia.pl), zasada realizacji e-recepty na dany lek w jednej aptece umożliwia farmaceutom prawidłowe rozliczanie się z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Oznacza to, że: "Dla każdej e-recepty jest wystawiany Dokument Realizacji Recepty (DRR). W przypadku, gdy farmaceuta wyda część opakowań danego leku, nanosi dla danej pozycji w DRR status częściowej realizacji. Wówczas realizacja takiej e-recepty musi być dokończona w tej samej aptece".

  Miłkowski zapowiedział jednak, że trwają prace nad zmianą zasad wykupowanie e-recept. Ten proces musi jednak potrwać dlatego, że - jak to określił - "wprowadzanie możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach bez dokładnej analizy mogłoby wywrzeć negatywny skutek na sam proces realizacji recept, jak i bezpieczeństwo samych pacjentów".

  Dlatego wprowadzenie zmian w systemie e-recept, czyli realizacja e- recepty w kilku aptekach, "jest zaplanowane na drugą połowę 2023 roku" - zapewnił wiceszef resortu zdrowia.  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".