Nikt nie chce żyć w biedzie. Ale rzeczywistość jest bezwzględna - w Polsce w 2021 roku poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyło w Polsce 1,6 mln osób, w tym 333 tys. dzieci i 246 tys. seniorów. Wielu, mimo pilności, pracy i starań, nie jest w stanie z niej wyjść.
W tym roku ponad 15 000 rodzin otrzyma paczki, a wraz z nią uwagę i obecność drugiego człowieka oraz nadzieję na realną zmianę w życiu. Kilkaset rodzin zgłoszonych do Szlachetnej Paczki do ostatnich chwil czekało na swoich darczyńców - na szczęście - udało się! Wszystkie rodziny z bazy Szlachetnej Paczki znalazły darczyńców.
Weekend Cudów odbywa się już po raz 22. i jak co roku jest to niezwykły czas dla wszystkich zaangażowanych: darczyńców, wolontariuszy, wolontariuszy i oczywiście rodzin. W tych dniach przekazywane są paczki, które oprócz materialnej pomocy, pełne są empatii, współczucia i radości z dzielenia się dobrem. Obdarowane rodziny czują, że ktoś ich dostrzegł, że są dla kogoś ważni.
Gdzie zaczyna się bieda?
Na to pytanie odpowiadają autorzy najnowszego Raportu o Biedzie, corocznej publikacji przygotowywanej przez Szlachetną Paczkę. Raport zbiera najważniejsze dane oraz historie osób balansujących na granicy przetrwania. Tegoroczna publikacja zawiera także wyniki ogólnopolskiego badania, w którym pod lupę wzięto m.in. stereotypy dotyczące ubóstwa.
Wynika z niego, że 15% Polaków nadal uważa, że życie w ubóstwie to wybór, a 31% twierdzi, że wystarczy wziąć się do roboty, żeby z niego wyjść. Raport o biedzie powstał po to, by pokazać, że rzeczywistość bywa bardziej złożona, a inflacja dotyka każdego, ale nie każdy jest na jej dotyk tak samo wrażliwy.