• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1105
  • Dodano: 2022-12-01 / 10:44
  • Komentarzy: 0

  Wystawiali fikcyjne recepty. Zostali aresztowani

  Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane w ramach śledztwa nadzorowanego w Wydziale Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu, którego przedmiotem jest proceder wystawiania fikcyjnych recept na leki zawierające substancje psychoaktywne.


  Na trop nielegalnego przedsięwzięcia natrafili funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. Zainicjowane w tej sprawie działania pozwoliły ustalić, że w ramach jednej z praktyk lekarskich, prowadzonej na terenie Szczecina, od około września minionego roku wystawiane są fikcyjne recepty na leki zawierające w swym składzie substancje psychotropowe i środki odurzające m. in. fentanyl, morfinę i diazepam. Elektroniczne recepty były wystawiane na przypadkowe osoby, które w ogóle nie korzystały z pomocy lekarza je wystawiającego, jak i na jego pacjentów, których dane wykorzystywano w tym celu. Następnie, na podstawie kodu recepty i powiązanego z nią numeru PESEL, w aptekach na terenie całej Polski kupowane były pożądane medykamenty, które w dalszej kolejności sprzedawano na czarnym rynku jako substytut środków narkotycznych. Łącznie, w opisany sposób, nabytych zostało kilkadziesiąt tysięcy sztuk leków.

  Zarzuty w śledztwie ogłoszono dotychczas 7 osobom (dwóm kobietom i pięciu mężczyznom - mieszkańcom województwa Zachodniopomorskiego i Opolskiego). Podejrzanym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uczestnictwo w obrocie znaczną ilością środków narkotycznych. Jak ustalono, procederem kierowała Agnieszka J. (34 lata), która zatrudniona była w przychodni, gdzie wystawiano fikcyjne recepty. Zarzuty usłyszał także lekarz, który umożliwiał ich generowanie udostępniając kod logowania do systemu elektronicznego "e-recepty". Status podejrzanych przysługuje także osobom, które realizowały w aptekach recepty oraz odbiorcom leków. Część podejrzanych przyznała się do zarzuconych przestępstw i opisała mechanizm działania procederu.

  Na wniosek prokuratora w dniu 18 listopada 2022 r. wobec trójki podejrzanych (Agnieszki J., Tadeusz C. oraz Tomasz K.) Sąd Rejonowy w Opolu zastosował tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. W stosunku do pozostałych podejrzanych wdrożono wolnościowe środki zapobiegawcze (poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju).

  Podejrzanym za udział w obrocie środkami narkotycznymi w znacznej ilości grozi kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

  Zdjęcie (1/2)

  (Fot. KWP Opole)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".