• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 865
  • Dodano: 2022-12-03 / 10:06
  • Komentarzy: 0

  ZUS: pozytywne wiadomości dla dorabiających na emeryturze i rencie

  Od grudnia zmieniają się limity dorabiania dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów. Przez najbliższe trzy miesiące do domowego budżetu będzie można dorobić więcej niż dotychczas.

  Większy luz w przychodach

  W tym roku to już ostatnia zmiana w kryteriach dorabiania. Limity są ogłaszane cztery razy w roku, tj. w marcu, czerwcu, wrześniu i w grudniu. Trwają trzy miesiące, więc te najnowsze będą obowiązywać do końca lutego 2023 r. Szczególną wagę powinny do nich przyłożyć osoby, którym ZUS przyznał i wypłaca wcześniejszą emeryturę bądź rentę. Kluczowe są dwie kwoty. Po ich przekroczeniu ZUS może obniżyć lub zawiesić wypłacane świadczenie.

  - W grudniu oraz styczniu i lutym przyszłego roku limity dorabiania będą wyższe niż w poprzednich miesiącach. Zarobki do 4536,50 zł złotych brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie świadczenia wypłacanego przez ZUS. Zatem dolny próg dorabiania wzrósł aż o 237 złotych. Jeśli zaś średni miesięczny zarobek przekroczy 8424,90 złotych brutto, to będzie to podstawa do zawieszenia wcześniejszej emerytury bądź renty wypłacanej przez Zakład.

  Górny próg obowiązujący między grudniem a lutym jest wyższy od poprzedniego o ponad 420 złotych - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, i dodaje: - Dodatkowe przychody wcześniejszego emeryta bądź rencisty mieszczące się między nowymi kwotami granicznymi spowodują zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia dolnego progu, jednak nie więcej niż o kwotę tak zwanego maksymalnego zmniejszenia.

  Kwota maksymalnego zmniejszenia różni się w zależności od rodzaju świadczenia. Te kryteria zmienią się od marca przyszłego, natomiast do końca lutego 2023 r. wynoszą:

  - 691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  - 518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  - 588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

  Dorabiaj do woli

  Na kryteria w "bezpiecznym dorabianiu" nie muszą zważać emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny czyli kobiety po 60. roku życia, a mężczyźni po ukończeniu 65. lat. Wyjątek stanowią emeryci, którym ZUS podwyższy wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca br. to 1338,44 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie to za dany okres będzie wyliczone i wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

  Kto jeszcze nie musi się oglądać na nowe wytyczne? Na przykład osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Jeżeli pobierana renta rodzinna, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - również może zarobkować bez ograniczeń.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".