• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 6115
  • Dodano: 2022-11-22 / 08:08
  • Komentarzy: 1

  Dodatek węglowy znowu należy się każdej rodzinie. Jakie warunki trzeba spełniać?

  O 3 tys. zł dodatku węglowego znowu może ubiegać się każda z rodzin mieszkających w domu pod tym samym adresem. Stało się to możliwe dzięki zmianom przepisów.

  Jeszcze niedawno 3 tys. zł świadczenia węglowego przysługiwało tej rodzinie, która jako pierwsza zgłosiła się po pieniądze. W listopadzie przepisy zostały jednak znowelizowane. Teraz gminy mają prawo wypłacić więcej niż jeden dodatek węglowy na jeden adres. Osoby, których wniosek o dodatek węglowy został wcześniej odrzucony, mogą złożyć go raz jeszcze.

  Pamiętajmy jednak, że wnioski o dodatek węglowy trzeba złożyć do 30 listopada tego roku. Przy tym świadczeniu nie obowiązuje kryterium dochodowe, a pieniądze można wydać na dowolny cel, niekoniecznie na opał.
  Żeby każda z rodzin mieszkających pod jednym adresem otrzymała 3 tys. zł dodatku węglowego, musi spełniać następujące warunki:
  - każda z rodzin tworzy odrębne gospodarstwo domowe,
  - każda rodzina mieszka w osobnym lokalu,
  - każda z rodzin ma osobny piec węglowy albo jest jeden piec współdzielony przez wszystkie gospodarstwa domowe spod tego samego adresu.

  Komu przysługuje dodatek węglowy?

  Przypomnijmy, że dodatek węglowy przysługuje on tym, dla których głównym źródłem ogrzewania są:
  - kocioł na paliwo stałe,
  - kominek,
  - koza,
  - ogrzewacz powietrza,
  - trzon kuchenny,
  - piecokuchnia,
  - kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

  Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-11-26 18:16:50 [46.204.12.*] id:1652406  
  tomuniu: Napisał postów [2863], status [Szycha] Reputacja
  Artykuł nie odzwierciedla stanu faktycznego. Gminne ośrodki pomocy odmawiają wypłaty świadczenia pomimo zgłoszenia żrodła ogrzewania. Brakuje przepisów co do sposobu odwołania od ich decyzji. Przykładem gmina Popielów. Mają wywalone na ludzi ale panie z Gops u pewnie dla siebie zdążyły rozpatrzyć pozytywnie wnioski. Nie pozdrawiam.

  Nick:
  Treść: