• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1712
  • Dodano: 2022-11-06 / 12:32
  • Komentarzy: 0

  Nowy angiograf pozwala na prowadzenie kompleksowej diagnostyki i zabiegów wewnątrznaczyniowych

  Niższe dawki promieniowania, szersze możliwości wykonywania badań i zabiegów w naczyniach krwionośnych - to zalety nowego urządzenia, które trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.


  Niższe dawki promieniowania, szersze możliwości wykonywania badań i zabiegów w naczyniach krwionośnych - to zalety nowego angiografu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
  Urządzenie, które trafiło do Zakładu Diagnostyki Obrazowej, kosztowało ponad 3,3 mln zł. Zostało kupione dzięki finansowaniu unijnemu z puli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.
  Nowy angiograf zastąpił wysłużone urządzenie w Pracowni Angiografii ZDO. Korzystają z niego głównie chirurdzy naczyniowi i radiolodzy.

  - Angiografia to badanie obrazowe z wykorzystaniem promieni rentgenowskich i kontrastu, służące do oceny naczyń krwionośnych i przeprowadzania zabiegów endowaskularnych, czyli wewnątrznaczyniowych, których celem, których celem może być na przykład poszerzenie przepływu w zmienionych chorobowo tętnicach - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Sznajder, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej. - Nowe urządzenie jest bezpieczniejsze dla pacjentów, bo pozwala na przeprowadzanie badań i zabiegów przy użyciu mniejszych dawek promieniowania, lekarzom zapewnia wyższą jakość obrazu i daje większe możliwości zabiegowe - dodaje dr Sznajder.

  Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału i Kliniki Chirurgii USK/UO podaje, że rocznie w szpitalu wykonywanych jest obecnie ok. 1000 zabiegów endowaskularnych u pacjentów ze schorzeniami naczyń tętniczych i żylnych, a ich liczba i zakres systematycznie zwiększa się.

  - Prowadzimy kompleksową diagnostykę i leczenie w zakresie tętnic jamy brzusznej i kończyn dolnych z powodu miażdżycy; układu żylnego (zwężenia żył centralnych i zespół żylaków miednicy małej); tętniaków naczyń obwodowych; zwężeń tętnic szyjnych; zakładania stentgraftów w tętniakach aorty brzusznej; u chorych dializowanych z powikłaniami przetok tętniczo-żylnych - wylicza prof. Oszkinis.

  Angiograf kupiono w ramach unijnego projektu "Opolskie wspiera szpitale w walce z Covid-19", realizowanego przez samorząd województwa i partnerów, wśród których jest USK.

  - Dziękujemy władzom regionu za wsparcie kwotą niemal 2,9 mln zł, co pozwoli nam na lepsze zabezpieczenie potrzeb pacjentów z województwa opolskiego w zakresie chirurgii wewnątrznaczyniowej - mówi dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera.

  Zdjęcie (1/4)

  (Fot. USK Opole)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".