• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1739
  • Dodano: 2022-10-07 / 17:29
  • Komentarzy: 3

  Po zmianie przepisów łatwiej będzie wyciąć drzewo na prywatnej działce

  Autorzy projektu powołują się na prawo własności. I przekonują, że jeśli właściciel działki chce usunąć drzewo, to trzeba mu to ułatwić. Ekolodzy odpowiadają: chodzi wam tylko o dostęp do taniego opału.

  Posłowie pracują nad projektem ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych. Ma ona zliberalizować przepisy dotyczące usuwania drzew z prywatnej działki. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, cytowanym przez portal bankier.pl:

  "Nowelizacja ma na celu w pierwszej kolejności ograniczenie sytuacji, w których planowane usunięcie drzew, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wymaga zgłoszenia do właściwego organu, który może sprzeciwić się ich usunięciu".

  Zdaniem autorów projektu dzięki uproszczonym regulacjom właściciele nieruchomości będą mogli "w szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności".

  Co ma zmienić nowelizowana ustawa?

  Poselski projekt przewiduje m.in. zwiększenie o 20 cm - w porównaniu do aktualnie obowiązujących wymiarów - obwodu pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego wymagane jest dopiero zgłoszenie wycinki do urzędu gminy.

  Po wejściu w życie nowych przepisów właściciel działki będzie musiał zawiadomić organy samorządowe, jeżeli obwód pnia przekracza:
  - 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
  - 85 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
  - 70 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

  Zostałyby również skrócone terminy na dokonanie oględzin zgłoszonych do urzędu drzew do wycinki (z 21 do 14 dni), a także na wniesienie przez urzędników ewentualnego sprzeciwu (z 14 do 7 dni). Ustawa wprowadzi też 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez organ.

  Polska betonoza: coraz częściej chorujemy przez smog

  Ekolodzy krytycznie podchodzą do proponowanych zmian. Jak przekonują, chodzi tylko o to, żeby ułatwić właścicielom działek pozyskiwanie drewna na opał.

  - To oczywiste, skoro kolejne większe drzewa nie będą musiały być zgłaszane do wycinki, a właściciel będzie miał wolną rękę. Ludzie starają się zabezpieczyć przed zimą, a ten przepis im to ułatwi. Będą mieli tani opał, nie licząc się z konsekwencjami dla środowiska - ocenił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Dawid Kaźmierczak, prezes zarządu Fundacji Dzika Polska.

  Pokreślił również, że drzewa już teraz znikają regularnie w trakcie prowadzonych przez miasta "rewitalizacji", które bardzo często przybierają postać betonozy. Teraz do tej wycinki mają jeszcze dołączyć osoby prywatne, które będą mogły wyciąć "praktycznie wszystko".

  - Mamy w Polsce coraz mniej drzew, a to przekłada się na zanieczyszczenie powietrza. Efekt jest taki, że coraz częściej chorujemy np. przez smog - podkreśla Kaźmierczak.  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-10-08 15:12:04 [89.67.3.*] id:1649467  
  DonPedro69: Napisał postów [9883], status [VIP] Reputacja
  Robinia akacjowa to taki sam chwast zagrażający środowisku jak nawłoć kanadyjska. Wycięcie powinno być dozwolone bez ograniczeń, bo i tak trzeba jeszcze wykarczować korzeń. Inaczej wyrośnie na nowo.

  Nick:
  Treść:
  2022-10-07 18:52:35 [89.64.58.*] id:1649258  
  pinoczet: Napisał postów [272], status [maniak] Reputacja
  A skąd prezes Kaźmierczak ma informacje by postawić tezę "chorujemy przez smog"? Kto mu opłacił ekspertyzy, ktoś je weryfikował?

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-10-08 13:29:25 [5.173.105.*] id:1649463  
  KK 35947: Napisał postów [2916], status [Szycha] Reputacja
  Z rzuci jak to zwykle bywa wśród "ekologów" itp...