• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 6779
  • Dodano: 2022-10-04 / 15:15
  • Komentarzy: 2

  Logistycy z 4 państw ćwiczą na poligonie w Winowie

  3 października br. rozpoczęło się wielonarodowe ćwiczenie dowódczo - sztabowe Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego JLSG HQ V4. W ćwiczeniu, organizowanym przez 10 Opolską Brygadę Logistyczną, bierze udział ponad 400 żołnierzy z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.


  Wielonarodowe ćwiczenie dowódczo - sztabowe Dowództwa Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego JLSG HQ V4 odbywa się na bazie obiektów szkoleniowych 10 Opolskiej Brygady Logistycznej i potrwa do 7 października. Ma ono na celu sprawdzenie możliwości sił zbrojnych państw Grupy Wyszehradzkiej w wydzieleniu elementu dowódczego do koordynacji wsparcia logistycznego w operacjach połączonych. Jest to kolejny etap potwierdzenia zdolności i wypełnienia celów NATO.

  - Od dziś do końca tygodnia trwają ćwiczenia, to ćwiczenie połączonej grupy wsparcia logistycznego. Dowódcą jest pan gen. br. Maciej Siudak. To ćwiczenie to przede wszystkim sprawdzenie gotowości dowództwa Joint Logistic Support Group - JSLG do realizacji wsparcia zabezpieczenia logistycznego dużej operacji sojuszniczej. Jesteśmy tutaj w stanie wspierać logistycznie różne rodzaje sił zbrojnych w szerokiej operacji zbrojnej. Sprawdzamy możliwości poszczególnych komórek, jak i pojedynczych żołnierzy. Sprawdzamy możliwości realnego zabezpieczenia logistycznego stanowiska dowodzenia JSLG. Na poligonie przebywa ponad 400 żołnierzy, mamy tutaj własne wyżywienie, pralnię, własną stację uzdatniania wody, możliwości do naprawy pojazdów więc jesteśmy całkowicie niezależni - mówi oficer prasowy 10 Brygady Logistycznej, kpt. Piotr Płuciennik.

  - Miejsce to na dzień dzisiejszy jest miejscem sprawdzenia gotowości międzynarodowej grupy wsparcia logistycznego do realizacji zadań zabezpieczenia logistycznego połączonych sił międzynarodowych. Prezentujemy zdolności w obszarach zarówno od systemu dowodzenia systemem logistycznym, jak i podsystemów zapewniających funkcjonowanie. Realia pogodowe dowodzą, że jesteśmy gotowi, jeśli chodzi o wyposażenie. Ostatnie dni wiało i padało, a wszystkie elementy bez zarzutu funkcjonują. Jesteśmy samowystarczalni nawet w szerszym słowa znaczeniu. Sami oczyszczamy sobie wodę, mamy oczyszczalnię, którą zapewnia strona węgierska. Tutaj mamy wielonarodowość jeśli chodzi o podział zadań Strona słowacka odpowiada za żywienie i organizację i zabezpieczenie toalet, pryszniców, polowej pralni. Strona czeska zabezpiecza elementy umożliwiające rozwinięcie stanowiska dowodzenia. Tutaj mamy namioty pneumatyczne. Strona polska zapewnia funkcjonowanie systemów łączności - mówi generał brygady Maciej Siudak.

  Wielonarodowe Dowództwo Połączonej Grupy Wsparcia Logistycznego (ang. Joint Logistic Support Group - JSLG), to sojusznicza struktura powołana do kierowania i koordynacji logistyki w czasie działań bojowych. Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie logistyczne komponentów: lądowego, morskiego, powietrznego oraz wojsk specjalnych, wykonujących zadania w ramach wielonarodowej połączonej operacji wojskowej. Dowódcą JLSG HQ V4 jest dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej generał brygady Maciej Siudak.

  Zdjęcie (1/35)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-10-06 16:16:30 [185.117.85.*] id:1649176  
  Patryk100: Napisała postów [449], status [pismak] Reputacja
  a proniemiecka partia PO nie stoi w Winowie z transparentami: yankee go home?

  Nick:
  Treść:
  2022-10-04 16:04:30 [5.173.224.*] id:1649038  
  Rex: Napisał postów [4627], status [VIP] Reputacja
  Bardzo dobrze Trzeba się szkolić aby bić kacapów Tak jak to robią Ukraińcy

  Nick:
  Treść: