• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 949
  • Dodano: 2022-09-30 / 16:30
  • Komentarzy: 1

  Polski bon turystyczny przeterminowany? Przeciwnie, jest nowy okres ważności

  (Fot. Dżacheć)

  Kolejna zima z polskim bonem turystycznym. Po zmianie przepisów, termin ważności bonu został przedłużony o pół roku. Za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne można więc nim płacić do końca marca 2023 r.

  Jeśli do końca września nie wykorzystałeś bonu turystycznego to nic straconego. Pierwotnie termin ważności bonu miał się skończyć w marcu 2022 r. Potem został przedłużony do końca września. Nowy bonus czasowy to kolejnych 6 miesięcy. Nową datą jest 31 marca 2023 r.

  - Do końca września rodzice z Opolszczyzny aktywowali niecałe 81 tysięcy bonów z 95 tysięcy im przyznanych. Bonów nieaktywowanych ciągle jest jeszcze ponad 14 tysięcy, a są one warte prawie 9,5 miliona złotych. Rodziny, które do końca września nie podjęły decyzji o spędzeniu wspólnego czasu i rozliczeniu się za wypoczynek bezgotówkowo czyli bonem turystycznych mają kolejne pół roku, by skorzystać z tej opcji - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

  W regionie liczba całkowicie wykorzystanych bonów to obecnie ponad 56 tys., a wartość zrealizowanych przez opolskich rodziców i opiekunów bonów przekroczyła 60,6 mln zł.

  Przepisy przedłużające ważność polskiego bonu turystycznego nie mają wpływu na dotychczasowe zasady przyznawania bonu i sposobu jego realizacji. Tak jak do tej pory, aby aktywować bon i rozliczyć się nim w miejscu usługi, trzeba mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE uzupełnisz swoje dane kontaktowe, a następnie aktywujesz bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMSem otrzyma indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

  - Bon jest przyznawany na każde dziecko, które na 18 lipca 2020 roku miało prawo do świadczenia 500 plus lub między 19 lipca 2020 roku a 31 grudnia 2021 roku nabyło prawo do tego świadczenia. Wysokość bonu to 500 złotych na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 złotych, czyli w sumie to 1000 złotych. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Na Opolszczyźnie płatność bonem honoruje obecnie 316 podmiotów (najmniej ze wszystkich województw), a w Polsce około 31,5 tysiąca. W regionie klienci płacili bonem w 230 podmiotach turystycznych, a wartość świadczonych przez nie usług wyceniono na niemal 24,3 mln zł.

  Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Możesz nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty.

  Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl

  Lista podmiotów turystycznych, które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-09-30 18:20:12 [82.135.82.*] id:1648821  
  Jerry: Napisał postów [4319], status [VIP] Reputacja
  Matematyka jest trudna. Licząc te tysiące razy 500 nie daje 9,5mln.

  Nick:
  Treść: