• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 486
  • Dodano: 2022-09-22 / 15:27
  • Komentarzy: 1

  Czternaste emerytury wypłacone. Opolski ZUS podsumowuje

  (Fot. Archiwum)

  Akcja pod tytułem czternaste emerytury zakończona. Uprawnieni do wypłaty emeryci i renciści otrzymali już z ZUS dodatkowe roczne świadczenie. Ostatnią transzę opolski ZUS wypłacił we wtorek 20 września. Tego dnia ponad 43,6 mln zł trafiło do około 36 tys. osób w regionie.

  W 2021 r. czternasta emerytura była wypłacana przez ZUS w listopadzie. W tym roku ZUS przelewał pieniądze na konta uprawnionych już od 25 sierpnia. Opolski ZUS zakończy akcję wypłacania tzw. czternastych emerytur.

  Świadczenia były przyznawane przez Zakład automatycznie, co oznaczało, że emeryci, renciści i inne osoby z tzw. świadczeniami długoterminowymi nie musieli składać o nie wniosków.

  - Pierwszą transzę "czternastek" w regionie wypłaciliśmy 25 sierpnia, a w tym tygodniu zrealizowaliśmy ostatnie przelewy i przekazy pocztowe. W niecały miesiąc czternastą emeryturę dostało ponad 235 tysięcy osób z Opolszczyzny i spoza Polski, których obsługuje oddział w Opolu. Łącznie wartość wypłaconych dodatkowych świadczeń emerytur przekroczyła w regionie 285,5 miliona złotych - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  W gronie przeszło 235 tys. beneficjentów tegorocznej "czternastki" było niemal 58 tys. świadczeniobiorców, którzy wykazali staż ubezpieczeniowy w co najmniej dwóch krajach, zazwyczaj w Polsce i w Niemczech. Na ich konta trafiło w ramach "czternastek" nieco ponad 73 mln zł.

  Zdecydowana większość klientów opolskiego ZUS została zasilona "czternastką" w maksymalnej wysokości czyli 1338,44 złotych brutto. W tym roku czternasta emerytura była zwolniona z podatku dochodowego, stąd świadczenie w pełnej wysokości "na rękę" wyniosło 1217,98 zł.

  Prawo do czternastki miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 r. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę - 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Świadczenie nie było jednak przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury była niższa niż 50 zł. To oznacza, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto.

  Czternastki nie otrzymały także osoby, których wypłata świadczenia głównego była zawieszona na dzień 24 sierpnia, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-09-23 13:03:46 [62.216.206.*] id:1648178  
  Jerry: Napisał postów [4221], status [VIP] Reputacja
  Tylko w polszy odprowadza się podatek z emerytury...

  Nick:
  Treść: