• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 876
  • Dodano: 2022-09-24 / 12:21
  • Komentarzy: 0

  Więcej pieniędzy i dłuższe urlopy. Rodziny zastępcze zyskają większe wsparcie

  (Fot. iStock)

  Będzie zakaz tworzenia nowych domów dziecka. W zamian za to znacznie większe wsparcie otrzymają rodziny zastępcze.

  Rząd chce zachęcić Polaków do tworzenia rodzin zastępczych dla dzieci, które z różnych powodów nie mogły pozostać z rodzicami biologicznymi. W tym celu - jak poinformowała Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej - zostaną wprowadzone zmiany w dwóch kluczowych kwestiach związanych z pieczą zastępczą.

  Szansa dla rodzin zastępczych

  Pierwszą zmianą będzie podwyższenie wynagrodzenia dla rodzin, które zdecydują się się stworzyć rodzinę zastępczą.- Widzimy, że jest wiele powiatów w Polsce, co najmniej kilkadziesiąt, które z ogromnym sukcesem rozwijają rodziny zastępcze. To zależy oczywiście od wielu czynników, ale chcemy pomagać w tym samorządom.

  Wzrost wynagrodzeń to jest jedna z tych zmian - powiedziała Polskiemu Radiu Socha.

  Zawodowe rodziny zastępcze i prowadzące rodzinne domy dziecka otrzymają wynagrodzenie nie mniejsze, niż 4100 złotych miesięcznie. Jeśli chodzi o rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego, kwota minimalna wyniesie 5084 zł.

  Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodzin i pieczy zastępczej uchwalona przez Sejm zakłada również wydłużenie urlopów dla rodziców zastępczych.

  Większy nacisk na asystentów rodzin i sądy rodzinne

  Jak podkreśliła wiceminister Socha, bardzo ważnym elementem profilaktyki jest również rola asystentów rodziny.- Uczestniczyłam ostatnio w zlocie asystentów rodzin, podczas którego rozmawialiśmy o kierunkach zmian, jeśli chodzi o rolę asystenta i dalszą profesjonalizację tego zawodu. Myślę, że wkrótce te zmiany przedstawimy w postaci kolejnego projektu nowelizacji tej ustawy, bo jest to obszar niesłychanie ważny - powiedziała.

  - Z pewnością potrzebna jest profesjonalizacja sądów rodzinnych i wzmocnienie roli asystentów rodzin. Jest potrzeba wzajemnego zaufania między asystentem a rodziną. I tu właśnie potrzebne są zmiany legislacyjne - dodała.

  Ponadto całkowicie zostanie zakazane tworzenie nowych domów dziecka, za to warunki tworzenia rodzin zastępczych mają być korzystniejsze.- Co do zasady nie będą tworzone nowe domy dziecka, a starostowie, poza wyznaczonym limitem, nie będą mogli odmawiać przyjmowania dzieci spoza swojego powiatu do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka - podkreśliła Socha.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".