• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1695
  • Dodano: 2022-09-20 / 19:55
  • Komentarzy: 0

  Nowa metoda wyłudzania: oszuści atakują przez YouTube

  (Fot. iStock)

  Obiecują korzyści, w zamian oferując poważne straty. Hakerzy uderzają w amatorów gier wideo, czyszcząc ich konta bankowe i wykradając z urządzeń wszelkie informacje.

  Eksperci od cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky Lab ostrzegają, że hakerzy wzięli na swój celownik graczy. Wykorzystują do tego sposób, który może uśpić czujność potencjalnych ofiar. Chodzi o linki odsyłające do zewnętrznych stron, które od dawna były umieszczane pod filmami w serwisie YouTube.

  Wcześniej można było - np. pod zapowiedzią filmu - spotkać odnośniki do pobrania z zewnętrznych serwerów całości produkcji. Teraz oszuści włamują się na konta związane ze światem gier i podpinają w podobny sposób linki, obiecując jednocześnie, że kliknięcie w nie umożliwi graczom pobranie programów i dodatków niedostępnych gdzie indziej.

  Kuszeni okazją użytkownicy mogą bez problemu nabrać się na sztuczkę. Jaki będzie tego skutek? Według specjalistów Kaspersky Lab postępowanie zgodnie z instrukcją hakerów to prosta droga do utraty nawet oszczędności. Atakujący przekonują do pobrania pliku, który samoistnie rozpakuje się w komputerze gracza.

  "Jeśli pobieranie się nie powiedzie, twórcy wideo uprzejmie sugerują wyłączenie Windows SmartScreen - filtru, który chroni użytkowników Microsoft Edge przed phishingiem i złośliwymi witrynami. Jednak z jakiegoś powodu uprzejmie nie wspominają, że spowoduje to jednoczesne zainstalowanie całego pakietu złośliwego oprogramowania na komputerze użytkownika" - czytamy w raporcie.

  Jeśli tak się stanie, trojan pod nazwą RedLine może wykradać z urządzenia informacje m.in. o zapisanych hasłach (np. do bankowości internetowej), informacjach o kartach płatniczych, historiach czatów... Ten sam wirus ma uprawnienia, aby dokonywać zmian w komputerze. Ponadto złośliwe oprogramowanie może publikować w imieniu ofiary podobne filmy w serwisie YouTube, gdzie schemat działania jest powielany: użytkownicy zachęcani są do kliknięcia w link.

  Eksperci zachęcają, żeby zachować szczególną czujność i zrezygnować z pobierania jakichkolwiek plików z nieznanych źródeł. Oszuści mogą również zachęcać do wyłączenia programu antywirusowego w urządzeniu, czego pod żadnym pozorem nie należy robić, bo może to pozbawić użytkownika ochrony.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".