• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 3114
    • Dodano: 2022-09-20 / 14:26
    • Komentarzy: 0

    Sportowcy, działacze sportowi i trenerzy wyróżnieni przez marszałka

    Medale mistrzostw świata czy Europy, znaczące miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy czy ustanowienie sportowych rekordów - m.in. takie wspaniałe, sportowe sukcesy Opolan nagrodził Marszałek Województwa Opolskiego. Docenieni sportowcy, trenerzy i działacze spotkali się z marszałkiem na zamku w Mosznej.


    W tym roku marszałek Andrzej Buła przyznał nagrody zawodnikom i trenerom za wyniki sportowe osiągnięte w roku 2021 i 2022. Nagrodzone zostały też osoby, wyróżniające się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w województwie.

    - Te nagrody to nasze podziękowanie dla sportowców, trenerów i działaczy za to, co osiągnęli w tym i poprzednim roku. To wyjątkowe osoby, tak naprawdę najlepsi z najlepszych - mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. - Cieszę się, że przez ostatnie kilka lat doszliśmy do takiej sytuacji, że umiemy wspierać opolski sport na każdym poziomie. To są i LZS-y czy Szkolny Związek Sportowy, to są dotacje dla klubów sportowych, są stypendia sportowe, których w tym roku było wyjątkowo dużo, bo aż ponad 160, no i wreszcie te nagrody, które są takim uhonorowaniem i właśnie podziękowaniem dla najlepszych - dodawał.

    W tym roku nagrody zostały przyznane 36 zawodnikom, 13 trenerom i 13 osobom wyróżniającym się szczególną aktywnością na rzecz rozwoju i promocji sportu w województwie opolskim. Najniższa przyznana nagroda wynosi 400 zł brutto, a najwyższa 5 000 zł brutto.

    A sukcesy, które marszałek nagrodził, nie przychodzą łatwo. - My od dłuższego czasu ćwiczymy akrobatykę powietrzną, ale próbujemy też nowych rzeczy na przyrządach, cały czas udoskonalamy swoje umiejętności. Ćwiczymy prawie codziennie, z trenerką co najmniej dwa razy w tygodniu, ale potem w dom dopracowujemy różne elementy - opowiadały Zuzia i Julia Leśniewskie, złota i srebrna medalistka tegorocznych mistrzostw świata w akrobatyce powietrznej z Aerial Studio Katarzyny Gołomb.

    - Zapasy w moim życiu pojawiły się dlatego, że kiedyś trenował mój tato, potem brat zaczął, moja siostra - to taka rodzinna tradycja. Jednak ja trzymam się tu najdłużej, bo mi ten sport po prostu wychodzi - mówiła z uśmiechem Alicja Czyżowicz, od 11 lat zapaśniczka LKS Orzeł Namysłów, ubiegłoroczna brązowa medalistka mistrzostw Europy. - A treningi to 2-3 godziny na sali od poniedziałku do soboty, a na zgrupowaniach, wiadomo, grafik jest bardziej napięty. Zapasy to sport, który wymaga od zawodnika nie tylko siły i techniki. Trzeba być zdyscyplinowanym i trzeba myśleć podczas walki - podkreślała zawodniczka.

    Andrzej Olech, trener Kluczborskiego Klubu Karate, wychowawca wielu medalistów ubiegłorocznych mistrzostw Europy mówił, że zawodnicy już przygotowują się do tegorocznych mistrzostw świata w Lublinie. - Wszystko jest nastawione teraz na te przygotowania. Zawodnicy seniorzy i juniorzy biorą udział w przygotowaniach kadry narodowej, zaś w klubie pracujemy z dziećmi, które przygotowują się do startu w Opolskiej Lidze Karate - opowiadał.

    Pełen dobrych myśli na temat przyszłego sezonu jest prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch. - Opolski short track dobrze się rozwija, mamy bardzo dobrych zawodników i wierzę, że to oni będą wiedli prym w kadrze narodowej. Już w styczniu na mistrzostwach Europy w short traku zobaczymy opolankę Magdalenę Zych - podkreślał.

    Przewodniczący sejmikowej Komisji Kultury i Sportu Janusz Trzepizur cieszy się, że polski i opolski sport mają się dobrze. - W opolskim sporcie dzieje się dużo. Mamy sporo zdolnej młodzieży. W lekkoatletyce prawie 30 medali, medal mistrzostw Europy siatkarzy to także udział zawodników kędzierzyńskiej ZAKSY - wymieniał tylko kilka sukcesów. Podkreślał, że dwa lata do kolejnej olimpiady to już okres "czajenia" się przed tą imprezą. - Mam nadzieję, że ten dwuletni cykl przygotowań pozwoli opolskim sportowcom wyjechać na igrzyska. Nie jest to takie łatwe, ale ostatnie sukcesy, jak choćby złoto Dawida Tomali, cieszą i dodają motywacji. Ale procentują też przekazywane przez samorząd województwa środki na sport - dodawał.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".