• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 3239
  • Dodano: 2022-09-05 / 18:45
  • Komentarzy: 2

  Sejm uszczelnił przepisy o dodatku węglowym. I ustalił dopłaty do innych źródeł ogrzewania

  (Fot. iStock)

  Luka w prawie spowodowała, że jedno gospodarstwo domowe otrzymywało kilka dodatków węglowych. I to zgodnie z prawem. Teraz takie wyłudzanie pieniędzy ma się zakończyć.

  3 tysiące złotych dodatku do węgla to całkiem pokaźna kwota. Ale jeśli jest możliwość zwielokrotnienia tej kwoty, to czemu tego nie zrobić? Z takiego założenia wyszła część Polaków, którzy dzięki niewłaściwie skonstruowanym przepisom na potrzebę wniosku o świadczenie składali deklaracje niekoniecznie zgodne z prawdą.

  Jeden piec, kilka dodatków

  Ustawa wskazywała bowiem, że dodatek należy się na gospodarstwo, a nie na piec. Korzystając z tego zapisu, Polacy deklarowali, że pod jednym dachem żyje kilka niezależnych od siebie rodzin, które współdzielą źródło ogrzewania. Nagle okazywało się, że są to m.in. rodziny skłócone i żyjące w separacji.

  Jako przykład "Dziennik Gazeta Prawna" podawał gminę Niedźwiedź w powiecie limanowskim. Tam do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zgłoszono 3 tys. pieców, a o 3 tys. zł. dopłaty do węgla wnioskowało aż 15 tys. gospodarstw.

  Urzędnicy, chociaż wiedzieli, że w wielu przypadkach oświadczenia mijają się z prawdą, to jednak bezradnie rozkładali ręce. Taką mamy ustawę.- Wiele osób spośród tych, które składają wniosek o dodatek węglowy, twierdzi, że prowadzi gospodarstwo jednoosobowe.

  I jak my mamy to sprawdzić? - pyta cytowana w przez DGP urzędniczka z gminnego ośrodka pomocy społecznej.

  Będą zmiany w ustawie

  Coraz głośniejsze uwagi na temat dziurawych przepisów dotarły do rządzących, którzy w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu zaproponowali zmiany zasad przyznawania dodatku oraz weryfikowania wniosków. Z projektu, do którego dotarło DGP, wynika, że wkrótce na jeden adres będzie przysługiwał tylko jeden dodatek.

  Ponadto czas rozpatrywania dokumentu zostanie wydłużony z 30 do 60 dni. Urzędnicy dostaną również dodatkowe narzędzia weryfikacji - będą mogli porównać deklaracje dotyczące dodatku węglowego z wnioskami, którzy beneficjenci składali wcześniej (np. wnioskiem o 500 plus, deklaracją śmieciową czy danymi z rejestru PESEL).

  Ruszą kolejne dopłaty

  W ostatni piątek (2 września) Sejm przyjął również ustawę o dopłatach do innych niż węgiel źródeł ogrzewania.
  Na dodatek w wysokości 3 tys. zł będą mogły liczyć gospodarstwa, w których głównym źródłem ciepła jest piec na pellet drzewny bądź inny rodzaj biomasy.

  2 tys. zł będzie przysługiwało osobom ogrzewającym dom olejem opałowym.
  1 tys. zł będzie przysługiwało osobom, które w piecach palą drewnem kawałkowym.
  500 zł wyniesie dodatek dla osób korzystających z gazu LPG.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-09-06 08:54:12 [188.123.205.*] id:1647036  
  ombre: Napisał postów [19885], status [VIP] Reputacja
  Jarosław powiedział że możemy palić w piecach wszystkim z wyjątkiem opon.A on jak już powie to tak jak by to była ustawa.

  Nick:
  Treść:
  2022-09-06 00:14:05 [46.134.172.*] id:1647032  
  [moderacja]: Napisał postów [5295], status [Szycha] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: