• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1909
    • Dodano: 2022-08-29 / 16:51
    • Komentarzy: 15

    Wrócił temat 15 emerytury. To absurd! - alarmują ekonomiści

    Wrócił temat 15 emerytury. To absurd! - alarmują ekonomiści

    (Fot. iStock)

    15 emerytura była - przypomnijmy - jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, który nadal ją podtrzymuje. Ekonomiści biją na alarm: to uderzy w młodych ludzi.

    - Mam nadzieję, że będzie 14 emerytura, daj Boże, że będzie potem 15 emeryturą, aż dojdziemy do tego, że podwyższymy państwu wszystkie świadczenia emerytalne w sposób bardzo znaczący. - Wypowiedź Andrzej Duda z 2020 roku przypomniał "Fakt".

    Zobacz takze Pies pozostawiony na rozgrzanym balkonie. Policjanci ratowali jego życie

    25 sierpnia ruszyły wypłaty 14 emerytur. Przy tej okazji wróciła też dyskusja na temat 15 emerytur - wyborczej obietnicy Dudy, który dzisiaj (poniedziałek 29 sierpnia) w rozmowie z Radiem ZET wrócił do tego wątku.

    - Trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy dzisiaj mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej - powiedział. - Bo to jest rzeczywiście dla nich ogromny znak zapytania, jak mają związać koniec z końcem w sytuacji wzrostu czynszów, które są opłacane za mieszkania, w sytuacji wzrostu kosztów utrzymania codziennego, a także właśnie kosztów utrzymania mieszkań, wynikających choćby ze wzrostu cen energii, ale także wzrostu ogólnego cen, bo mamy niestety także wysoką inflację również i u nas - wyliczał.

    I dodał: - Jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to również trzeba będzie ją rozważyć, także w kontekście możliwości budżetowych. To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował.

    Zobacz takze Deskorolki, street art i koncert Włodiego. Dziś Plac Kopernika przejmie kultura uliczna

    Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego, nie ma wątpliwości, że to absurdalny pomysł.
    - Umówiliśmy się na system emerytalny, w którym wysokość naszego świadczenia jest pochodną składek, które do niego wprowadzimy. Wprowadzenie innych mechanizmów, które miałyby dawać świadczenia bez pokrycia w składkach jest absurdalne i cofa nas do poprzedniej epoki, kiedy mówiliśmy o systemie zdefiniowanego świadczenia, a nie systemie zdefiniowanej składki - powiedział w rozmowie z "Super Expressem".

    Podkreślił również, że nie tylko 15 emerytura, ale wypłacane już "trzynastka" i "czternastka" odwracają reformę z 1999 roku i przywracają system, który nazywamy dziś "słusznie minionym".

    - Jeśli teraz pojawiają się pomysły na to, żeby wprowadzać kolejne świadczenia, które - lekko licząc - będą kosztować kilkanaście miliardów rocznie i będziemy myśleć o tym, kto to sfinansuje, to powiedzmy sobie jasno: młodzi ludzie, którzy wchodzą na rynek pracy, będą musieli zapłacić dużo wyższe podatki, żeby pokryć zapowiedzi wyborcze, tych którzy hojną ręką rozdają nieswoje pieniądze - podkreśla ekspert Instytutu Emerytalnego.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-08-29 18:12:51 [188.146.134.*] id:1646548  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Bicie piany. Niczego takiego nie obiecał. Kłamstwo i manipulacja.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [10]
    2022-08-30 13:19:50 [37.248.174.*] id:1646586  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Rzucił tak luźno na jakimś wiecu wyborczym. Zresztą on tam dalej wyliczał. Wiem to taki żarcik był. No taką głowę Państwa mamy.
    2022-08-30 13:22:31 [89.67.3.*] id:1646588  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Nic mu nie brakuje. Zdecydowanie najlepszy po 1989.
    2022-08-31 12:34:38 [37.248.216.*] id:1646663  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Nie w mojej opinii.
    2022-08-31 15:29:03 [89.67.3.*] id:1646683  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Opinia a fakty to dwie różne sprawy. Wykształcenie ma prawdziwe, nie był TW, nie skandalizuje z alkoholem, ani mieczami samurajskimi i nawet umie po ang. W przeciwieństwie do wszystkich swoich poprzedników.
    2022-09-01 12:35:39 [37.248.222.*] id:1646744  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    I jest do tego pacynką.
    2022-09-01 15:12:07 [89.67.3.*] id:1646777  
    DonPedro69: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    Wstrętne to i obelżywe. No, ale jak ktoś woli pacynki na smyczy Berlina i Moskwy, to co ja mogę?
    2022-09-02 12:16:42 [37.248.218.*] id:1646838  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Powiedz mi, odpychanie nas od zachodu komu jest najbardziej na rękę? Ja wiem że Zachód ma wiele wad ale w działaniach tego rządu nie widzę żadnej długofalowej polityki jeśli chodzi o stosunki międzynarodowe.
    2022-09-02 12:29:47 [89.67.3.*] id:1646842  
    [moderacja]: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]
    2022-09-03 15:54:33 [89.67.15.*] id:1646902  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Pytałem o to co dalej. Ale wiem że nie wiesz. Bo rządzący też tego nie wiedzą.
    2022-09-03 20:41:07 [89.67.3.*] id:1646922  
    [moderacja]: Napisał postów [11143], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]
    2022-08-29 20:16:21 [217.173.203.*] id:1646558  
    jarekzopola: Napisał postów [1170], status [stały bywalec] Reputacja
    spoko przed wyborami nawet 16 obiecaja a durne mochery to kupia

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-08-30 14:45:23 [46.134.184.*] id:1646602  
    misza28: Napisał postów [797], status [stały bywalec] Reputacja
    mohery
    2022-08-29 20:31:46 [185.246.208.*] id:1646561  
    Nikolaev: Napisał postów [505], status [pismak] Reputacja
    Za PO takich dobrodziejstw nie było aż w oczy szczypie

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-08-30 13:20:40 [37.248.174.*] id:1646587  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Wystarczy przecież pożyczyć więcej kasy żeby było co rozdawać.