• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 821
  • Dodano: 2022-08-17 / 16:00
  • Komentarzy: 2
  • Materiał zewnętrzny

  Eko inspiracje w opolskich centrach Solaris i Karolinka

  W piątek 19 w Solaris Center oraz w sobotę 20 sierpnia w CH Karolinka odbędą się wyjątkowe ekologiczne warsztaty, które poprowadzi znana propagatorka ekologicznego stylu życia Julia Wizowska. Nie masz pomysłu, w co i jak zapakować produkty spożywcze czy kosmetyki, żeby było przyjaźnie dla środowiska? Zastanawiasz się nad tym, jak uniknąć plastiku na co dzień i ograniczyć użycie jednorazówek? Te warsztaty są dla Ciebie. Wystarczy dobry humor i chęci, a przydatną woskowijkę zrobisz w kilka chwil. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

  Woskowijka to ciesząca się coraz większą popularnością wielorazowa i ekologiczna alternatywa dla folii aluminiowej i śniadaniowej. Jest to odpowiednio zaimpregnowany kawałek bawełnianego materiału, nasączony specjalną mieszaniną na bazie wosku pszczelego, co zapewnia dłuższą świeżość przechowywanych produktów. Jest on przeznaczony do pakowania rozmaitych produktów spożywczych, takich jak chleb, kanapki, warzywa i owoce, sery, a także kosmetyki zabierane w podróż. Taki rodzaj opakowania jest w 100% naturalny, nie tylko pomaga chronić środowisko i wspiera ideę zero waste, posiada też niezwykłe właściwości antybakteryjne. Pod wpływem ciepła rąk i nacisku przybiera kształt przedmiotu i zlepia się, opakowując wybraną rzecz. Sprawdzi się idealnie na wycieczce, pikniku oraz jako opakowanie na drugie śniadanie do szkoły czy pracy.

  Warsztaty z robienia woskowijek odbędą się w piątek (19 sierpnia) w Solaris Center w godz. 15-18, natomiast w sobotę (20 sierpnia) w CH Karolinka w godz. 15-18, strefa przy Costa Coffee. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym są woskowijki, jak ich używać i jak o nie dbać, a następnie sami je wykonają.

  "Jeśli cenisz naturalne rozwiązania i chcesz ograniczyć użycie plastiku w Twoim domu, weź udział w naszych warsztatach z robienia woskowijek. Przekonasz się, że małe, codzienne zmiany to klucz do ekologicznych i wygodnych nawyków" - zaprasza Julia Wizowska, autorka bloga nanowosmieci.pl i książki "Nie śmieci". "Lata temu, gdy dopiero zaczynałam ograniczać odpady w swoim życiu, niektóre jednorazowe artykuły codziennego użytku zastąpiłam wielorazowymi odpowiednikami. Woskowijki są doskonałym przykładem tego, jak przyjazne środowisku rozwiązania, mogą nie tylko spełniać te same funkcje, co dotychczasowe inne materiały, ale nawet zyskać kolejne zastosowania" - dodaje Wizowska.

  "W naszych działaniach edukacyjnych od lat zachęcamy klientów do odpowiedzialnych wyborów, które wspierają ochronę środowiska naturalnego. To już kolejna inicjatywa naszych centrów. W tym roku z okazji Dnia bez Śmiecenia wspólnie z ReUżytkownią, działającą przy Wydziale Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola prowadziliśmy akcję edukacyjną jak segregować odpady, tak by miały szansę na drugie życie. Staramy się także zachęcać do wypracowywania ekologicznych nawyków, podpowiadając ciekawe i użyteczne rozwiązania. Wizyta Julii Wizowskiej w opolskich galeriach to kolejna z takich akcji i solidna dawką eko inspiracji" - mówi Aleksandra Mastalerz, Regional Marketing Manager z NEPI Rockcastle.

  Używanie woskowijek to nie tylko chwilowa moda, lecz faktyczne działanie w kierunku ochrony środowiska, bo opakowanie takie jak plastikowa torebka śniadaniowa, folia spożywcza czy aluminiowa po jednorazowym zużyciu trafia do kosza, natomiast woskowijki są bawełniane i wielorazowe.

  Solaris Center i CH Karolinka wiele uwagi poświęcają edukacji klientów i dostarczaniu im wartościowych porad. W październiku 2019 r. został zapoczątkowany projekt edukacyjny "Nie bądź plastik", który ma na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia płynące z nadmiernego i bezrefleksyjnego użytkowania plastikowych opakowań w codziennym życiu, ale także promowanie ekologicznych zachowań. Warsztaty z robienia woskowijek to jedno z wydarzeń w ramach tej inicjatywy, mające na celu zainspirowanie klientów do życia w bardziej zrównoważony sposób.

  Poza działaniami edukacyjnymi opolskie galerie realizują zieloną strategię NEPI Rockcastle:
  • Do 2030 roku, NEPI Rockcastle ma ambicję uniezależnić się energetycznie oraz produkować energię odnawialną na własne potrzeby. W CH Karolinka części wspólne są zasilane w 100% energią odnawialną.
  • Działając na rzecz bioróżnorodności oraz ochrony pszczół i dzikich zapylaczy w ramach kampanii "Ratujemy pszczoły. Razem" założono przy CH Karolinka pasiekę składającą się z 4 uli, w których mieszka blisko 250 tys. pszczół. Owady należą do rasy Buckfast, powstałej w wyniku skrzyżowania 7 ras pszczół, które świetnie odnajdują się w środowisku miejskim. Pasieka ustawiona została na zielonym wale w bezpiecznej odległości od centrum, przy parkingu. Dodatkowo teren wokół pasiek został zaaranżowany w taki sposób, by dostarczyć tym owadom kwiatów bogatych w pyłek i nektar.

  Co możesz zrobić, by żyć bardziej ekologicznie na co dzień?

  Najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Najwięcej zależy od zmiany codziennych nawyków.
  • Zabieraj na zakupy własne, wielorazowe lub papierowe torby.
  • Warzywa i owoce pakuj do wielorazowych worków, wykonanych np. ze starych firanek. Zrezygnuj z tzw. reklamówek zrywek.
  • Szukaj produktów jak najmniej opakowanych lub w opakowaniach biodegradowalnych, nadających się do recyklingu lub też wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu.
  • Korzystaj z własnoręcznie wykonanych woskowijek!

  Każdego roku na polski rynek trafia ok. 6 mln ton opakowań, z czego 40 proc. to opakowania z tworzyw sztucznych1. W wyniku selektywnej zbiórki zbieranych jest ok. 1,5 mln ton, a do recyklingu trafia połowa tej masy2. Możesz mieć wpływ na tę sytuację, przyjdź na warsztaty i zainspiruj się do zmiany nawyków!

  Strony kampanii:
  https://warsztaty-woskowijki.pl/
  "Nie bądź plastik": https://dontbeplastic.com/pl/


  reklama

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-08-17 16:34:46 [46.134.23.*] id:1645776  
  JutroalboWcale: Napisała postów [483], status [pismak] Reputacja
  Najbardziej eko są gazetki promocyjne sklepów z centrum handlowego umieszczane hurtowo w skrzynkach na listy .

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-08-18 14:10:48 [31.0.44.*] id:1645829  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Ja już dawno nie dostaję. To raczej markety w tym kiedyś królowały.