• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1574
  • Dodano: 2022-08-15 / 20:01
  • Komentarzy: 2

  e-Paragony narzędziem dla fiskusa? Rządowa aplikacja pomoże złożyć donos

  (Fot. iStock)

  Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom program, który z wirtualnymi paragonami ma tylko wspólną nazwę. Ułatwia jednak bezinteresowne informowanie fiskusa.

  W sklepach płacimy telefonami, kartami, specjalnymi kodami, a na świecie dostępne są już nawet podskórne chipy, które pełnią funkcję płatniczą. Coraz bardziej dbamy też o odpowiednie sortowanie odpadów, jednak drukowane na papierze termicznym paragony nie nadają się do kosza z makulaturą. Te i inne powody sprawiają, że wielu z nas chciałoby pożegnać się już z tradycyjnymi potwierdzeniami dokonania zakupu i zastąpić je wersją elektroniczną.

  Obiecującym krokiem w tym kierunku miała być rządowa aplikacja "e-Paragony". Okazało się jednak, że jej przeznaczenie jest nieco inne, niż z pozoru mogłoby się wydawać - choćby ze względu na nazwę sugerującą, że to rozwiązanie pozwoli zastąpić zwykłe paragony paragonami wirtualnymi.

  E-paragony jednak papierowe

  "Dziennik Gazeta Prawna" przyjrzał się, jak działa narzędzie przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Autor publikacji stwierdza, że "nowa aplikacja e-Paragon służy bardziej do donosów na sprzedawcę niż do pomocy konsumentom".

  Dlaczego?

  Odpowiedź jest prosta: podatnicy, którzy chcieliby otrzymywać elektroniczne paragony na swój telefon, będą rozczarowani. Aplikacja co prawda daje możliwość przechowywania tego typu dokumentów, żeby jednak to zrobić, konieczne jest... odebranie w sklepie papierowego paragonu i wykonanie jego zdjęcia.- Trudno nazwać technologicznym przełomem aplikację, która zachęca do ręcznego wprowadzania danych z paragonów papierowych - ocenia rozmówca DGP Maciej Dybaś, doradca podatkowy i partner z Crido.

  A może e-Donosiciel?

  Jednym z wniosków dotyczących działania nowej propozycji resortu jest możliwość sprawniejszego donoszenia na przedsiębiorców. Dokładnie w ten sposób, choć w nieco łagodniejszej formie, reklamuje aplikację na swojej stronie resort finansów: "To bezpłatna aplikacja, dzięki której możesz zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR, a także zgłaszać nieprawidłowości" - czytamy.

  Eksperci oceniają: na rozwiązaniu może skorzystać np. fiskus- Dla organów podatkowych stanowi ona (aplikacja - red.) wręcz kopalnię użytecznych informacji. Jej podstawową funkcjonalnością jest gromadzenie informacji o nieprawidłowościach i to nawet w podziale na kilka kategorii, takich jak niewystawienie paragonu czy zaniżenie stawki VAT przez sprzedawcę - wyjaśnia Maciej Dybaś.

  W ocenie doradcy podatkowego będzie to dla organów podatkowych cenna wskazówka, gdzie przeprowadzać trafione kontrole.

  Tę opinię podziela Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP. Według niej na uznanie zasługuje pomysł gromadzenia paragonów w jednym miejscu, co może okazać się użyteczne np. w kwestii blaknących paragonów papierowych.- Zarazem jednak jest to narzędzie dla administracji skarbowej służące do identyfikowania nieprawidłowości w zakresie fiskalizacji. Krajowa Administracja Skarbowa podejmuje w tym zakresie coraz więcej działań. W tym roku znacznie zwiększyła liczbę przeprowadzanych kontroli wystawiania paragonów i ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, wykorzystując w tym celu tzw. nabycie sprawdzające - dodaje.

  Ekspertka podkreśla też obawę, że kary będą nakładane w nieuzasadnionych przypadkach: kiedy np. sprzedawca po prostu pomyli się i wręczy klientowi paragon poprzedniego klienta lub gdy niezadowolony konsument złoży donos i opisze w nim sytuację, która w rzeczywistości nie miała miejsca.

  Żeby skorzystać z aplikacji "e-Paragony" i samodzielnie ocenić jej działanie, należy odszukać ją i zainstalować ze sklepu Google Play (Android) lub AppStore (iOS). Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie gromadzi danych o aktywności użytkowników, a podejmowane działania są bezpieczne i anonimowe.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-08-16 13:07:15 [46.204.41.*] id:1645681  
  Luzi: Napisał postów [1347], status [stały bywalec] Reputacja
  Ludzie potrafią takie głupoty wypisywać, współczuję pracownikom US to czytać haha, wtedy już całkiem będą widzieć głupotę naszego spoleczenstwa

  Nick:
  Treść:
  2022-08-16 07:56:20 [89.64.0.*] id:1645655  
  SekO: Napisał postów [833], status [stały bywalec] Reputacja
  Dobry krok, jeżeli chodzi o postęp, cyfryzację, ułatwienie analiz itd. Ale z racji tego, że to jest Polska, to zawsze musi być jakieś "ale"... I właśnie te różne "ale" powodują, że jesteśmy w rozwoju zacofani w ch*j. Tyczy się to dosłownie wszystkiego w tym kraju. Każda zmiana zazwyczaj narusza interesy strony, która do tej pory korzystała ze złej funkcjonalności systemu/procedur.

  Nick:
  Treść: