• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2792
  • Dodano: 2022-07-15 / 09:42
  • Komentarzy: 7

  Nowe auta w powiatach, czyli wzrost bezpieczeństwa w regionie

  11 sztuk fabrycznie nowych Fordów Ranger model WildTrack przekazali powiatom marszałek i zarząd województwa opolskiego.


  Ponad 4 miliony złotych, z czego prawie 3 miliony 500 tysięcy dofinansowania unijnego, przeznaczono na zakup nowoczesnych samochodów terenowych. Taką możliwość dał projekt: "Wsparcie służb zarządzania kryzysowego w województwie opolskim poprzez zakup środków transportu specjalistycznego z wyposażeniem do przeciwdziałania i usuwania skutków zagrożeń, w tym związanych z COVID-19". Dwa pojazdy trafią do Opola, a po jednym do powiatów: brzeskiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, kluczborskiego, krapkowickiego, nyskiego, oleskiego, prudnickiego, strzeleckiego. Wszystkie są wyposażone w niezbędny, nowoczesny sprzęt.

  Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego wspomina, że pierwsze plany o zakupie takich samochodów zrodziły się w trakcie rozmowy ze starostą głubczyckim Piotrem Soczyńskim. - Na południu Opolszczyzny często wylewają nasze rzeki. Zaczęliśmy więc rozmawiać o kompleksowym zakupie sprzętu, który jest niezbędny w niesieniu pomocy. Teraz dodatkowo mieliśmy do czynienia z COVID. Sytuacja pandemiczna sprawiła, że pojawiły się możliwości takich zakupów z unijnym dofinansowaniem - mówi marszałek Andrzej Buła.

  Wyposażenie samochodu to: wyciągarka, hak holowniczy, dodatkowe osłony na silnik, skrzynię biegów i zbiornik paliwa, dodatkowe oświetlenie dachowe, dodatkowe ogrzewanie postojowe, radiostacja, system nagłośnienia umożliwiający przekazywanie komunikatów dźwiękowych. Samochody będą wyposażone również w namiot pneumatyczny, agregat prądotwórczy, nagrzewnicę, stół, łóżko, krzesła, kombinezon ochronny, defibrylator, dron, maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe, płyny wirusobójcze, latarki taktyczne. W zakupie samochodów pomógł powiat kluczborski, który zdeklarował realizację całej procedury przetargowej. Liderem był samorząd województwa opolskiego.

  Wszyscy przedstawiciele starostw jednogłośnie mówią, że bardzo brakowało takich samochodów. Artur Nowak z zarządu powiatu kluczborskiego przekonuje, że zakup zrealizowano w ekspresowym tempie. - Te samochody są niezbędne w trakcie kataklizmów. Obecnie często mamy do czynienia z wichurami. Tutaj potrzebna jest szybka interwencja. Aby uniknąć pojedynczych przetargów dla każdego powiatu, postanowiliśmy dokonać zakupu dla całego województwa - mówi.

  Andrzej Kruczkiewicz, starosta nyski dodaje, że jego powiat wraz z prudnickim i głubczyckim ze względu na położenie narażone są na podtopienia. - To jest nasza zmora, a auta są niezbędne. Jednostki jadą ratować dobytek, my musimy do nich niejednokrotnie dołączyć - mówi starosta. Starosta oleski Roland Fabianek mówi o tym, że pogoda cały czas zaskakuje. - Do tej pory korzystaliśmy z pojazdów straży pożarnej, zawodowej czy ochotniczej. Samochód jest w stanie dojechać do każdego miejsca nawet w trudnym terenie. Cieszymy się, że mamy taki samochód, ale takim życzeniem jest, żeby był używany jak najrzadziej, bo to oznacza, że mijają nas kataklizmy - mówi. Starosta krapkowicki Maciej Sonik wspomina powódź. - Jesteśmy 25 lat po powodzi tysiąclecia. Doświadczenie tamtego czasu pozostawiło trwały ślad w pamięci. Trzeba przyznać, że od tamtego czasu dla naszego powiatu, sytuacja ograniczenia skutków powodzi nie zmieniła się. Nasze centrum działa przez 24 godziny na dobę - mówi Maciej Sonik.

  Józef Gisman, wicestarosta kędzierzyńsko-kozielski zaznacza, że Kędzierzyn-Koźle jest jednym z nielicznych miast w Polce o wysokim zagrożeniu skażenia chemicznego. - Mieliśmy też wichurę w Landzmierzu, powodzie. Do tej pory korzystaliśmy z aut służb ratunkowych, albo samochodów należących do zaprzyjaźnionych z nami firm. Ten samochód jest nie tylko przystosowany do ciężkiego terenu, ale i dobrze wyposażony. Dodatkowe oznakowanie pomoże nam w identyfikowaniu na terenach, gdzie prowadzone są działania. Wcześniej dochodziło do nieporozumień, kiedy jechaliśmy swoimi samochodami osobowymi - mówi.

  Starosta powiatu brzeskiego Jacek Monkiewicz przyznaje, że dotychczasowy samochód z uwagi na swój stan musiał być zezłomowany. - Brakowało nam takiego pojazdu. Dla powiatu brzeskiego i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego ten projekt ma niezwykłe znaczenie - mówi .

  Anita Juchno, wicestarosta powiatu głubczyckiego przyznaje, że strefa przygraniczna i częste przekraczanie wód powodują, że teren jest szczególnie narażony na kataklizmy. - Chcielibyśmy wykorzystywać ten samochód jak najmniej, ale wiemy, jak potrzebny jest taki środek transportu. Pokazały to ostatnie lata, kiedy walczyliśmy z COVID-em - mówi Anita Juchno.

  Wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka dodaje, że stolica regionu, to kumulacja wielu instytucji, miejsce pracy dla wielu osób. - To również miasto nad Odrą, która potrafi zaskoczyć. Te dwa samochody będą bardzo przydatne dla służb zarządzania kryzysowego - mówi.

  Starosta strzelecki Józef Swaczyna przyznaje, że do tej pory pracownicy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego jeździli prywatnymi samochodami. - Przypominam sobie 2008 rok, kiedy przeszła nad naszym powiatem trąba powietrzna. Wtedy szczególnie odczuwaliśmy braki sprzętowe - mówi . - Tego typu sprzętu w powiecie prudnickim nigdy nie było. To samochód terenowy, który można wykorzystywać w takcie akcji powodziowych, pożarów. Jest tutaj wyciągarka, agregat, będziemy go wykorzystywać w akcjach ratunkowych. Jest to chwila przełomowa dla nas - dodaje Radosław Roszkowski starosta prudnicki.

  Dodajmy, że Opolskie jest jednym z nielicznych regionów, który zdecydował się na kompleksowy ujednolicony zakup samochodów dla Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego.

  Zdjęcie (1/5)

  (Fot. UMWO)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-15 11:05:58 [217.173.193.*] id:1643765  
  24mikol: Napisał postów [1089], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Myślałem, że zagrożeniem typu covid zajmuje się służba zdrowia oraz sanepid a wyciąganie wraków, wiatrołomy czy akcje powodziowe to straż pożarna.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2022-07-15 12:44:09 [83.4.134.*] id:1643772  
  mandolina: Napisał postów [521], status [starszy pismak] Reputacja
  Czyli myślenie nie jest twoim najlepszym atutem .
  2022-07-15 17:18:50 [88.199.172.*] id:1643797  
  24mikol: Napisał postów [1089], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Będzie jakiś ciąg dalszy? Może jeszcze uda się jedno zdanie. Fajnie jakby było merytoryczne.... ale nic na siłę
  2022-07-15 14:39:37 [46.205.215.*] id:1643780  
  neon: Napisał postów [2453], status [Szycha] Reputacja
  Co to za bajki? Proszę pojazdy w trybie pilnym przekazać Straży pożarnej!

  Nick:
  Treść:
  2022-07-15 14:10:28 [5.173.40.*] id:1643774  
  KK 35947: Napisał postów [2916], status [Szycha] Reputacja
  Bedom cvidiołka wywozili na pace jak go złapiom:)

  Nick:
  Treść:
  2022-07-15 11:55:51 [83.22.19.*] id:1643767  
  opolaninn: Napisał postów [2325], status [Szycha] Reputacja
  Chwalinski to Ma chody w urzędzie

  Nick:
  Treść:
  2022-07-15 10:47:38 [91.236.172.*] id:1643764  
  Maksymilian077: Napisał postów [214], status [wyjadacz] Reputacja
  do przeciwdziałania covid? będą nielegalnie ścigać ludzi? xD

  Nick:
  Treść: