• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1064
  • Dodano: 2022-07-08 / 16:48
  • Komentarzy: 0

  Opolski ZUS: czternasta emerytura już w sierpniu. Bez wniosków i formularzy

  (Fot. iStock)

  Od 25 sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę. Świadczenie będzie wypłacone z urzędu, co znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

  W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które co miesiąc otrzymują świadczenia z ZUS.

  - Prawo do kolejnego dodatkowego świadczenia pieniężnego będą mieli emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie "na rękę" 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Dodatkowe roczne świadczenie nominalnie jest równe obowiązującej od marca minimalnej emeryturze (1338,44 zł brutto), a mają do niego prawo świadczeniobiorcy, których wysokość emerytury bądź renty nie jest wyższa niż 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie "złotówka za złotówkę". Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł. Finansowy zastrzyk w pełnej wysokości otrzyma około 7,7 mln osób.

  Czternasta emerytura będzie wolna od potrąceń administracyjnych oraz zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla osób niesamodzielnych.

  W ubiegłym roku akcja wypłacania czternastych emerytur miała miejsce w październiku. Wówczas na Opolszczyźnie to dodatkowe świadczenie zasiliło budżety niemal 243 tys. klientów oddziału ZUS w Opolu, z czego 57 tys. stanowili emeryci i renciści, którzy wykazali staż ubezpieczeniowy w co najmniej dwóch krajach, głównie w Polsce i w Niemczech. Wtedy opolski ZUS przekazał na ten cel ponad 282 mln zł.

  Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na "czternastkę" zostanie przeznaczona kwota około 11,4 mld zł, z czego 9,5 mld zł trafi do świadczeniobiorców ZUS.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".