• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 936
  • Dodano: 2022-07-07 / 07:31
  • Komentarzy: 1

  Wielu chorych umiera w kolejkach do hospicjów

  (Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza)

  W hospicjach brakuje miejsc, a opieka paliatywna w Polsce ma poważne problemy, m.in. ze zbyt niskimi wycenami takich usług przez NFZ. Eksperci alarmują: ta wycena nie przystaje do realiów.

  - Hospicjów mamy za mało, zwłaszcza że Polska i Europa starzeją się. Widzimy niekorzystne zjawiska demograficzne, które będą naszym udziałem już za kilkanaście lat - powiedział Newserii Biznes Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

  I dodał: - Od około 6 lat wyceny stawek usług medycznych w stacjonarnych hospicjach nie były poprawiane przez NFZ. Tymczasem, oprócz wzrostu cen, pojawiła się już kolejna regulacja, która mówi, o ile wzrosną pensje personelu medycznego. Na to też potrzebujemy pieniędzy.

  Prognozy demograficzne GUS są dla Polski bardzo niekorzystne. W 2050 roku seniorzy w wieku 65+ będą stanowili 32,7 proc. polskiej populacji. W 2013 r. ten odsetek wynosił 14,7 proc.! Będzie to potworne obciążenie dla (i tak kulejącego) systemu opieki zdrowotnej w Polsce, zwłaszcza że wraz ze starzeniem się społeczeństwa rośnie liczba zachorowań na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory.

  W 2019 roku NIK skontrolował opiekę paliatywną i hospicyjną. Wnioski są ponure: m.in. niska dostępność na wsiach oraz wprowadzone przez NFZ limity w finansowaniu tego typu świadczeń. W efekcie nie wszyscy, którzy potrzebują opieki paliatywnej, mogą zostać nią objęci. Szczególnie...

  - Wsie to są regiony, gdzie jest dużo gorszy dostęp do wszelkiego rodzaju opieki medycznej - od podstawowej, przez specjalistyczną aż po paliatywną. Są regiony, gdzie z trudem docierają - albo nie docierają w ogóle - osoby z hospicjum domowego, gdzie nie działa fizjoterapia domowa i domowa opieka długoterminowa - mówi Paweł Grabowski.

  Sytuacja finansowa większości podmiotów zajmujących się opieką paliatywną i hospicyjną jest bardzo trudna. Zwłaszcza że w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty funkcjonowania, szczególnie koszty osobowe, które stanowią najbardziej istotny element w pozycji kosztowej opieki paliatywnej. Należy też zwrócić uwagę na istotny w hospicjach domowych wzrost kosztów paliwa. I drożyznę nakręcaną galopująca inflacją.

  - Pieniądze przeznaczone przez budżet państwa na finansowanie opieki paliatywnej i hospicyjnej oparte są na wycenie z 2015 roku - precyzuje prof. Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej, cytowana przez rynekzdrowia.pl. - Konieczne jest pilne podwyższenie ceny świadczenia bazowego, uwzględniając przynajmniej rosnące koszty wynagrodzeń oraz inflację.

  Według danych MZ w 2020 roku na świadczenia z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej oczekiwało ok 2500 osób, w 2021 - 1600 osób. Co ważne, liczba osób w Polsce, które powinny być objęte opieką paliatywną, z roku na rok gwałtownie rośnie. Wielu chorych po prostu umiera w kolejkach do hospicjów.

  Dlatego eksperci postulują zniesienie limitowania świadczeń w zakresu opieki paliatywnej - podkreśla rynekzdrowia.pl. I przypominają, że dzięki opiece paliatywnej pacjenci nie tylko żyją dłużej, ale mają dobrej jakości życie - bez bólu, prowadząc życie rodzinne, a nawet pracując.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-07 08:39:39 [31.0.38.*] id:1643290  
  wojtasoks: Napisał postów [10117], status [VIP] Reputacja
  A NFZ ma oszczędności.

  Nick:
  Treść: