• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 875
  • Dodano: 2022-07-05 / 15:00
  • Komentarzy: 1

  Maturę zdało 78,2 proc. uczniów

  (Fot. Archiwum)

  Matury nie udało się zdać za pierwszym razem 21,8 proc. tegorocznych maturzystów. Jednak część z nich - dokładnie 15,5 proc. - ma jeszcze szansę na poprawkę w sierpniu.


  Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych przystąpiło 268 257 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (liceów ogólnokształcących, techników i branżowej szkoły II stopnia) oraz 34 obywateli Ukrainy.

  Ukraińscy uczniowie mieli m.in. przetłumaczone polecenia na język ukraiński, ale sprawdzani byli - jak pozostali maturzyści - ze znajomości obowiązujące w Polsce podstawy programowej.

  W tej grupie świadectwo dojrzałości udało się uzyskać 18 osobom (ok. 53 proc.). - Ok. 40 proc. będzie mogło poprawiać egzamin w sierpniu, a tylko 6 proc., czyli tak jak w przypadku absolwentów polskich, nie zdało matury całkowicie.

  Wyniki egzaminu

  Egzamin maturalny zdało 78,2 proc. wszystkich zdających. Do egzaminu w sesji poprawkowej może przystąpić 15,5 proc. tegorocznych maturzystów. Egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego nie zdało 6,3 proc. zdających.

  Egzamin z języka polskiego zdało 95 proc. maturzystów, z matematyki - 82 proc., z języka angielskiego - 94 proc.

  Z egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów było zwolnionych, a tym samym otrzymało najwyższy wynik, 1 259 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych, w tym m.in.:

  - 224 osoby z historii,
  - 134 osób z języka polskiego,
  - 111 osób z filozofii,
  - 97 osób z matematyki,
  - 69 osoby z biologii,
  - 101 osób z geografii,
  - 93 osoby z wiedzy o społeczeństwie.

  Podobnie jak w poprzednich latach najczęściej oblewanym przedmiotem okazała się matematyka. Ogółem nie zdało jej 18 proc. absolwentów - w tym 14 proc. w liceach, 25 proc. w technikach oraz 71 proc. w szkołach branżowych drugiego stopnia. - Absolwenci szkół branżowych do matury podeszli po raz pierwszy - przypomniał Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

  Osoby, które nie zdały egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu obowiązkowego, 23 sierpnia będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego. W sumie stanowią oni grupę 15,5 proc. wszystkich zdających. Do 12 lipca 2022 r. muszą złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze ponownego przystąpienia do egzaminu z danego przedmiotu. Oświadczenie należy złożyć do dyrektora macierzystej szkoły lub dyrektora OKE - tam, gdzie składana była deklaracja.

  Absolwenci, którzy nie zdali egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego (6,3 proc.), mogą przystąpić do matury w kolejnych latach.

  W tym roku unieważniono 244 egzaminy maturalne. W czasie egzaminu 57 - w tym aż 48 z powodu wniesienia na sale telefonu komórkowego lub innego urządzenia telekomunikacyjnego. Z pośród egzaminów unieważnionych już po maturze - najwięcej, bo aż 103 unieważniono z powodu niesamodzielnego rozwiązywania zadań.

  Jedna z maturzystek w czasie matury sfotografowała i wrzuciła do internetu fragmenty arkusza maturalnego z wiedzy o społeczeństwie. Zdradziła ją cyfra z daty urodzenia. Maturę unieważniono wszystkim z jej szkoły.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-05 15:35:52 [46.204.0.*] id:1643196  
  DonPedro69: Napisał postów [9236], status [VIP] Reputacja
  O obniżonych statystykach było wiadomo już po pierwszym roku pandemiji. I to nie tylko w Polsce. Mało w nich samodyscypliny i obowiązkowości, a to jest tego pokłosie.

  Nick:
  Treść: