• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1596
  • Dodano: 2022-07-05 / 20:30
  • Komentarzy: 2

  Wysokie mandaty zrobiły swoje. Wielu kierowców liczy na łaskawość sądów

  (Fot. iStock)

  Po radykalnej podwyżce mandatów na drogach jest bezpieczniej - wynika z danych policji. Jednak kierowcy częściej odmawiają przyjęcia mandatów. Wybierają sąd, licząc, że potraktuje ich łagodniej niż policjant.

  Od 1 stycznia - przypomnijmy - obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Niektóre stawki są nawet 4-krotnie wyższe niż w 2021 r. W tym czasie - jak pisze "Rzeczpospolita" - o jedną czwartą wzrosła liczba spraw o wykroczenia drogowe, które mają trafić do sądu.

  Dlaczego?

  - Nowe stawki mandatów obowiązują już pół roku, ale dla części kierowców wciąż są zaskoczeniem. Dlatego w pierwszym odruchu niektórzy odmawiają ich przyjęcia. Jedni chcą odsunąć w czasie karę finansową, inni liczą, że sąd potraktuje ich łagodniej, co rzadko ma miejsce - komentuje dla "Rzeczpospolitej" Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Z danych KGP, do których dotarł dziennik, wynika, że od stycznia do maja ubiegłego roku policjanci sporządzili ponad 71 tys. wniosków o ukaranie, w tym samym czasie w tym roku - przeszło 88 tys. To o 17 tys. więcej (wzrost o 24 proc.).

  Zdecydowana większość, bo aż 96 proc. wniosków, dotyczyło kierowców, pozostałe m.in. pieszych i rowerzystów.

  Zmiany w przepisach drogowych

  Od stycznia tego roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów.
  Od czerwca ubezpieczyciel może sprawdzić, jakie wykroczenia i ile punktów karnych mają na swoim koncie kierowcy. I dopiero na podstawie tych danych ustala wysokość OC.

  Od 1 września zmieni się taryfikator punktów karnych.

  Teraz punkty karne naliczają kierowcom policjanci. Są przyznawane są w skali od 0 do 10. Z systemu znikają po roku.
  1 września zmieni się taryfikator punktów karnych, które będą przyznawane w skali od 1 do 15. Z ewidencji zostaną usunięte dopiero po 2 latach.
  Po przekroczeniu 24 punktów karnych kierowca straci prawo jazdy. Ponieważ za wykroczenie można otrzymać od razu 15 punktów karnych, możliwa stanie się sytuacja, w której prawo jazdy stracimy za to samo wykroczenie popełnione dwukrotnie.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-06 00:23:02 [188.123.205.*] id:1643222  
  ombre: Napisał postów [18863], status [VIP] Reputacja
  Mandaty dalej są za niskie.Co trzeci kierowca gada przez telefon a na czerwonym jadą jak na zielonym.

  Nick:
  Treść:
  2022-07-05 21:58:08 [46.204.4.*] id:1643217  
  DonPedro69: Napisał postów [9236], status [VIP] Reputacja
  Jako ciekawostka: w Czechach nieprzyjęcie mandatu skutkuje również skierowaniem sprawy do sądu, przy czym wtedy wysokość mandatu jest wyższa, niż gdyby go przyjąć od policjanta.

  Nick:
  Treść: