• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1107
  • Dodano: 2022-07-05 / 15:34
  • Komentarzy: 4

  Podręcznik do nowego przedmiotu HIT - dopuszczony do szkół

  (Fot. TVN24)

  Podręcznik do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość (HiT) znalazł się w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.

  Ministerstwo Edukacji i Nauki dopuściło do użytku szkolnego kontrowersyjny podręcznik do nowego przedmiotu historia i teraźniejszość autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. W mediach pojawiają się zarzuty dotyczące podręcznika do przedmiotu historia i teraźniejszość. Wskazuje się m.in. na to, że wykład poprowadzony jest jednostronnie, a treść książki przypomina esej.

  Historia i teraźniejszość zastąpi w liceum, technikum i w szkole branżowej pierwszego stopnia wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym (wciąż będzie można wybrać WOS na poziomie rozszerzonym). W pierwszej klasie uczniowie LO będą mieli dwie godziny Hi-T-u, a w drugiej - jedną. W technikum przez pierwsze trzy lata młodzież ma zaplanowane po jednej godzinie nowego przedmiotu.

  Jak podają dziennikarze portalu Onet.pl, którzy podkręcznik prześwietlili krok, po kroku:

  - Pojęciem, które Roszkowski regularnie umieszcza w negatywnym kontekście, jest feminizm i ideologia gender. Na przykład pisząc tak: "Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?" - czytamy.

  Słuszne, interesujące i logiczne fragmenty są przeplatane publicystycznymi tezami autora. Zjawiska, które nie podobają się Roszkowskiemu, są zestawiane z najgorszym złem, jakie spotkało ludzkość w XX w. Feminizm stoi obok nazizmu, a hipisowska kontrkultura obok Mao Zedonga.

  "Przy założeniu istnienia Boga - a przecież nie ma żadnego dowodu, poza spekulacjami myślowymi, że Go nie ma - wszystkie kombinacje intelektualne marksistów i neomarksistów tracą jakikolwiek sens" - pisze prof. Roszkowski w podręczniku.

  Są fragmenty, które w jasny sposób wspierają obecną linię władzy. Pojawiają się uzasadnienia dla łamania praworządności, regularna krytyka Unii Europejskiej, pochwała Orlenu, a na jednej rozkładówce widzimy Andrzeja Dudę na wieczorze wyborczym w 2020 r., a obok Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego

  "Mimo czasami grzesznych postaw niektórych reprezentantów Kościoła, którzy przecież są jak wszyscy inni wystawieni na pokusy i mogą błądzić" - pisze Roszkowski

  Z podręcznika prof. Roszkowskiego mają od września uczyć się HiT-u uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, choć nie zakończyła się jeszcze procedura dopuszczenia książki do użytku w szkołach
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-06 08:50:54 [31.0.33.*] id:1643234  
  wojtasoks: Napisał postów [10117], status [VIP] Reputacja
  Najlepszy jest tekst o dowodach na nieistnienie Boga. Są mistrzami w oderwaniu kota ogonem i stawienia sprawy na głowie. Nie można się dziwić że ich rozumienie choćby praworządności nie znajduje zrozumienia u partnerów w UE.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-07-06 14:47:58 [31.0.33.*] id:1643263  
  wojtasoks: Napisał postów [10117], status [VIP] Reputacja
  Odwracaniu kota miało być.
  2022-07-05 19:13:02 [89.144.220.*] id:1643214  
  arta26: Napisał postów [1512], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Pis tak jak komuna piszą historie po swojemu.

  Nick:
  Treść:
  2022-07-05 15:35:44 [213.227.69.*] id:1643195  
  Palnik Dekarski: Napisał postów [274], status [maniak] Reputacja
  już widzę jak dziesiaki dorysowywują "S" Przed "HiT" xDD

  Nick:
  Treść: