• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1786
  • Dodano: 2022-06-28 / 07:00
  • Komentarzy: 1

  Meteorolodzy wydali ostrzeżenia przed burzami z gradem

  (Fot. Archiwum)

  Meteorolodzy ostrzegają, że po fali upałów nadejdą burze z gradem. Warto przygotować się na nadchodzącą zmianę pogody.


  Po kilku upalnych dniach czeka nas burzowy wtorek. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla naszego regionu. Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia.

  - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć okresami silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami może wystąpić grad - czytamy w ostrzeżeniu meteorologicznym.

  Wydane ostrzeżenia mają wystąpić od godziny 08:00 we wtorek 28 czerwca do godziny 15.00 tego samego dnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych synoptycy ocenili na 75%.

  Pamiętajmy, że podczas burzy nie należy zbliżać się do urządzeń elektrycznych i metalowych, najlepiej pozostać z dala od oszklonych okien, sufitów lub drzwi. Zwierzęta hodowlane najlepiej pozostawić zamknięte, a wszelkie zbędne urządzenia elektryczne oraz anteny najlepiej odłączyć od prądu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie podwórka i balkonu, by nie pozostały tam przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla innych osób (parasole, krzesła plastikowe, stoły, doniczki).

  Gdy przebywamy na otwartej przestrzeni unikajmy wysokich drzew, masztów, latarni, a także nie powinniśmy przebywać w pobliżu trakcji kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia.

  Podróż samochodem

  Jeśli znajdziesz się w środku burzy, podróżując samochodem, koniecznie w nim zostań. Pojazd jest najbezpieczniejszym schronieniem, ale należy pamiętać, aby nie dotykać metalowych elementów wyposażenia. Energia z pioruna uderzającego w karoserię nie przenika do środka samochodu, ale przechodzi po jego powierzchni, aż do ziemi, dlatego osoby znajdujące się w środku są chronione przez konstrukcję pojazdu. Takie działanie zostało udowodnione w 1836 r. przez Michaela Faradaya, który zbudował metalową klatkę, za pomocą której demonstrował prawa elektrostatyki. Warto pamiętać, aby samochód był ustawiony z daleka od drzew i słupów, które mogłyby przygnieść go w wyniku silnego wiatru.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-28 07:36:11 [89.64.40.*] id:1642657  
  Demotywator: Napisał postów [34373], status [VIP] Reputacja
  Nie nie to ja po bigosie trochę głośniej sadzę bąkami...

  Nick:
  Treść: