• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 4501
  • Dodano: 2022-06-27 / 16:45
  • Komentarzy: 1

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu obchodzi 5-lecie

  5 lat temu, w czerwcu 2017 r., szpital przy al. Witosa w Opolu przekształcono w kliniczny. Samorząd Województwa Opolskiego przekazał placówkę Uniwersytetowi Opolskiemu.


  Dzięki zatrudnieniu nowych specjalistów i rozwojowi kadry wprowadzono też nowe metody i techniki leczenia, rozszerzono skalę badań klinicznych oraz dydaktykę - o kształcenie przyszłych lekarzy. Na modernizacje i doposażenie w sprzęt uniwersytecki szpital pozyskał 150 mln zł.

  5 lat temu, w czerwcu 2017 r., szpital przy al. Witosa w Opolu przekształcono w kliniczny. Samorząd Województwa Opolskiego przekazał placówkę Uniwersytetowi Opolskiemu.

  - Przekształcenie to nie tylko nazwa, ale i zmiana działalności szpitala. Zmieniliśmy strukturę organizacyjną i poszerzyliśmy zakres naszej działalności medycznej. Rozpoczęliśmy kształcenie studentów kierunku lekarskiego, by poziom bezpieczeństwa był wyższy - mówi Dariusz Madera, dyrektor USK w Opolu.

  - Jako jedna z nielicznych uczelni, prowadzących kształcenie medyczne, przejęliśmy w całości duży szpital, który należało zorganizować tak, by nie tylko spełniał swoje zadania jako placówka lecznicza, ale odpowiadał wymogom kształcenia lekarzy i prowadzania badań naukowych - wspomina rektor UO prof. Marek Masnyk. - Minionych 5 lat było bardzo dobrym czasem dla szpitala, który bardzo się zmienił i rozwinął - podkreśla rektor.

  - Obdarowani bardzo dobrze wykorzystują swoją szansę. Po naszej decyzji o przekazaniu i przekształceniu tego szpitala, to ludzie wykorzystują tę szansę. Jako marszałek nie miałem wątpliwości, że warto być partnerem uniwersytetu w tworzeniu kierunku lekarskiego. Przekazaliśmy uczelni szpital i wspieramy go funduszami inwestycyjnymi, żeby wzmocnić opolską medycynę - komentuje Andrzej Buła.

  - Upatrywaliśmy w tej zmianie szans na uruchomienie nowych specjalności, rozszerzenie dydaktyki o kształcenie przyszłych lekarzy, rozwój badań klinicznych i powiązany z tym rozwój kadry. Mamy już pierwsze tego owoce - oceniał dyrektor generalny USK Dariusz Madera podczas poniedziałkowej, jubileuszowej konferencji prasowej.

  Na każdym z oddziałów i w poradniach wprowadzane są nowe metody i techniki leczenia, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, unikalnych nawet w skali światowej, np. z zakresu kardiologii inwazyjnej. Mieszkańcy województwa mają teraz na miejscu dostęp m.in. do diagnostyki i leczenia alergii czy chorób endokrynologicznych na oddziale wewnętrznym, otolaryngologicznych operacji wszczepiania implantów ślimakowych, szerokiego spectrum zabiegów chirurgicznych, neurochirurgicznych, ortopedycznych, nefrologicznych, kardiologicznych, kardiochirurgicznych czy okulistycznych.

  Przekształcenie szpitala w kliniczny pozwoliło na sięganie do nowych źródeł finansowania inwestycji, a dzięki sprawności zespołu pracowników przez 5 lat pozyskano na ten cel 150 mln zł. Dzięki temu, m.in. wyremontowano i doposażono SOR, pediatrię, ortopedię, internę, diagnostykę obrazową i laboratoria.

  W 2017 r. w szpitalu pojawili się też pierwsi studenci kierunku lekarskiego. Obecnie jest ich 630, a w październiku br. najstarszy rocznik rozpocznie ostatni etap edukacji - pracy pod nadzorem.

  Kadra klinicznego szpitala rozszerzyła zakres badań naukowych, co dla pacjentów oznacza dostęp do nowych terapii. W rozwoju badań i kompetencji pracowników medycznych ma pomóc także uruchomienie centrum badań w chorobach cywilizacyjnych i centrum wsparcia badań klinicznych. Na nie także pozyskano zewnętrzne finansowanie, m.in. z unijnego programu regionalnego i Agencji Badań Medycznych.

  Zdjęcie (1/12)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-27 22:18:44 [94.254.176.*] id:1642650  
  lisek4321: Napisał postów [78], status [ ! Troll ! ]
  A tego tłumoka gabora czemu nie ma,,,,??? On tak jak jego idol Rysiu C tez w kazdej d... chce byc....

  Nick:
  Treść: