• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 799
  • Dodano: 2022-06-21 / 13:26
  • Komentarzy: 2

  Wszystkie byki wróciły do właściciela. W Prudnickich lasach jest już bezpiecznie

  (Fot. Archiwum)

  Trwająca blisko miesiąc akcja odławiania byków w powiecie prudnickim została zakończona sukcesem. Starostwo Powiatowe w Prudniku poinformowało, że można już bezpiecznie spacerować po tutejszych lasach.


  Pod koniec maja z terenu gospodarstwa rolnego w Starym Lesie w powiecie nyskim uciekły byki mięsnej rasy "limousine", które przemieściły się w okolice Szybowic, Niemysłowic i Mieszkowic w powiecie prudnickim. Odławianie 33 sztuk byków trwało blisko miesiąc.

  O błąkającym się od co najmniej kilku dni stadzie byków pierwszy poinformował portal terazprudnik.pl. Potężne, należące do rasy mięsnej zwierzęta błąkały się po powiecie prudnickim, "brykały" w rzepaku, lasach, polach, a internauci publikowali zdjęcia spacerujących bez żadnego nadzoru byków.

  Praca leśniczych i weterynarzy została utrudniona, kiedy zwierzęta podzieliły się na dwie grupy. Wielka łapanka byków na gigancie trwała do 17 czerwca - kiedy to udało się odłowić ostatnie 2 sztuki.

  - W Polsce nie ma firm, które zajmują się wyłapywaniem byków. Zwierzęta trzymane w hodowli wolno wybiegowej są "mniej domowe" niż to bydło, które jest na uwięzi. Wydostając się z zagrody, stają się półdzikimi zwierzętami. Podejście do nich na około 100 metrów jest możliwe. Bliżej już nie - mówił podczas akcji Marek Wisła, powiatowy lekarz weterynarii w Prudniku.

  Wydawałoby się, że sprawę załatwiają środki usypiające, jednak lotki nie był w stanie z takiej odległości przebić skóry byków. Próbowano różnych sposobów, od policji konnej do wystawienia "wabika" w postaci krowy, którą to byki miały się zainteresować. Ostatecznie, akcja przyniosła skutek.

  - Informujemy, że wyłapane zostały ostatnie dwa byki, które przewieziono do macierzystego stada.
  W związku z powyższym akcja odławiania byków w powiecie prudnickim została zakończona. Członkowie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Prudniku dziękują wszystkim osobom, które przyczyniły się do rozwiązania zaistniałego problemu - napisał na Faceboku Referat Zarządzania Kryzysowego.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-21 13:57:42 [89.64.40.*] id:1642045  
  Demotywator: Napisał postów [34337], status [VIP] Reputacja
  chciałbym być takim bykiem:(

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-06-21 15:12:18 [165.225.72.*] id:1642049  
  dontomasso: Napisał postów [4064], status [VIP] Reputacja
  no i co ci po takim zyciu? ani nie podupczysz a na koniec cie na burgery brzerobia