• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1802
  • Dodano: 2022-06-20 / 13:29
  • Komentarzy: 0

  Z Poznania do zoo w Opolu przyjechał Kim - samiec takina złocistego

  Po przejściu kilkudniowej kwarantanny, Kim trafił na jeden wybieg z naszą samicą takina - Dolores, którą przywieziono w październiku ubiegłego roku. Pracownicy zoo mają nadzieję na potomstwo wśród pary takinów.


  Zwierzęta od razu się polubiły. Niewykluczone więc, że wkrótce pojawią się małe takiny.

  A jak odróżnić oba osobniki? W bardzo prosty sposób. Dorosły samiec jest dużo większy i ma już - zgodnie z nazwą gatunku - złotą sierść, podczas gdy samica, nie nabrała jeszcze ostatecznego koloru. Kim ma też grubsze i dłuższe poroże.

  Co w zoo jedzą Dolores i Kim? Odżywiają się świeżymi, jak i suchymi trawami łąkowymi oraz gałęziami z liśćmi różnych drzew. Jesienią i zimą otrzymują także gałęzie drzew iglastych oraz warzywa i siano.

  W europejskich ogrodach zoologicznych żyje mniej niż 60 przedstawicieli tego gatunku - wszystkie są objęte programem EEP - europejskim programem hodowli zwierząt zagrożonych wyginięciem.

  W naturze takiny złote żyją około 18 lat. Występują w górach Quinling w chińskiej prowincji Shaanxi. Niestety, ich liczebność wynosi ok. 5000 osobników i stale maleje, stąd tak ważna dla przetrwania takinów jest ich hodowla w ogrodach zoologicznych.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".