• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 971
  • Dodano: 2022-06-09 / 17:42
  • Komentarzy: 1

  Od września trudniej będzie "zredukować" punkty karne. Będzie też drożej

  (Fot. Dżacheć)

  Od 17 września punkty karne będą kasowały się automatycznie co dwa lata, a nie jak do tej pory co rok. Ponadto kurs reedukacyjny będzie trwał 28 godzin przez cztery dni i będzie kosztował 500 zł.


  Z danych Ministerstwa Infrastruktury wynika, że obecnie do kursu reedukacyjnego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego przystępuje około 15,5 tys. kierowców.

  Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, z kolei nowy taryfikator punktów karnych będzie obowiązywał dopiero od 17 września tego roku. Dla kierowców oznacza to duże zmiany w dotychczasowych zasadach. Będzie można dostać nie tylko większą liczbę "oczek" za wykroczenia drogowe.

  - Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest priorytetem obecnego rządu. Budujemy nowe trasy i remontujemy istniejące odcinki dróg, dzięki czemu sukcesywnie poprawia się poziom bezpieczeństwa i komfort podróżowania. Wprowadzamy też zmiany prawne, które mają na celu zwiększenie świadomości uczestników ruchu drogowego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

  - Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Projekt określa szczegółowy program 28-godzinnego kursu, realizowanego podczas 4 dni w formie wykładów i warsztatów. Kurs przeprowadzany będzie przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego i obejmie w szczególności przedstawienie skutków wypadków drogowych, wpływu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu na funkcje percepcyjne kierującego oraz na podejmowane przez niego decyzje w ruchu drogowym oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwo w ruchu drogowym. Projekt określa opłatę za kurs w wysokości 500 zł oraz wzór zaświadczenia o jego ukończeniu - pisze portal prawo.pl.

  Prawo.pl przytacza również opinię Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, z której wynika, że proponowana kwota jest za niska, ponieważ ustawa ustanawiająca wysokość opłaty za udział w kursie reedukacyjnym została ogłoszona 11 lat temu. Od tego czasu, tylko przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 55 proc. (z 4004,35 zł w 2013 r. do 6220,80 zł na koniec ubiegłego roku). Według cytowanego przez Prawo.pl Janusza Stachowicza, dyrektora WORD w Rzeszowie i przewodniczącego Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, nowa opłata, uwzględniająca proporcjonalny wzrost wynagrodzenia, powinna kształtować się na poziomie 940 zł.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-10 08:33:04 [31.0.38.*] id:1641284  
  wojtasoks: Napisał postów [10171], status [VIP] Reputacja
  Myślę że szczęśliwszym określeniem byłoby po 2 latach a nie co dwa lata.

  Nick:
  Treść: