• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1122
  • Dodano: 2022-06-13 / 15:01
  • Komentarzy: 1

  Stary ład podatkowy trafi do kosza. Nowy wejdzie w życie 1 lipca

  (Fot. iStock)

  1 stycznia wszedł z przytupem Polski Ład. Szybko okazał się polskim nieładem. 1 lipca bez przytupu wejdą w życie przepisy, które go zastąpią. A wiele oprotestowanych zapisów Polskiego Ładu trafi do śmietnika.

  Co zatem zmieni się w polskim systemie podatkowym od 1 lipca?

  Z 17 do 12
  Główna stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. Oznacza to, że mniej będziemy oddawali państwu, dzięki czemu więcej zarobimy.

  Eksperci podatkowi Grant Thornton obliczyli - jak przytacza serwis businessinsider - że osoba zarabiająca 5 tys. zł brutto miesięcznie po zmianach będzie miała 125 zł więcej.
  Jeśli będzie 10 tys. zł miesięcznie, to pensja wzrośnie o 210 zł.

  Zmian nie odczują natomiast osoby zarabiające poniżej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie (bo nie płacą podatku ze względu na wyższą kwotę wolną - red.).

  Obniżka podatku wejdzie w życie 1 lipca, ale będzie obowiązywać wstecznie od 1 stycznia. Nadpłatę państwo zwróci nam przy okazji rozliczania się z fiskusem za 2022 rok.

  Ulga do kosza
  Ulga dla klasy średniej było jednym z najbardziej oprotestowanych pomysłów Polskiego Ładu. Przede wszystkim z powodu stopnia skomplikowania, co kazało założyć, że korzystanie z niej bardziej zaszkodzi, niż pomoże. Dlatego 1 lipca ulga trafi tam, gdzie jej miejsce, czyli na śmietnik. Ma ją zrekompensować obniżenie stawki podatku PIT.

  Eksperci podatkowi Grant Thornton obliczyli - jak przytacza businessinsider - że na tych zmianach pracownik tracił od czasu, gdy jego miesięczne wynagrodzenie przekraczało 12 tys. 800 zł brutto. Od 1 lipca pracownik będzie tracił dopiero po przekroczeniu progu 17 tys. 700 zł.

  PIT-2 po nowemu
  1 stycznia, po wprowadzeniu Polskiego Ładu, wielu pracowników w ogóle dowiedziało się o istnieniu formularza PIT-2. Brak tej wiedzy najmocniej uderzył w te osoby, które mają umowy z więcej niż jednym pracodawcą.
  Od 1 lipca możliwe będzie złożenie formularza u kilku pracodawców (maksymalnie trzech) z informacją o podziale kwoty zmniejszającej podatek. W przypadku jednego pracodawcy kwota wyniesie 300 zł miesięcznie, dwóch 150 zł. W przypadku trzech będzie to 100 zł u każdego.

  Coś dla przedsiębiorców
  Zmieniona wersja Polskiego Ładu daje sporej grupie przedsiębiorców możliwość obniżenia podatku o część zapłaconej składki zdrowotnej.
  Liniowcy będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania od zapłaconej składki zdrowotnej (ich limit wyniesie 8,7 tys. zł).

  Ryczałtowcy odliczą od dochodu 50 proc. zapłaconych składek, a podatnicy rozliczający się kartą podatkową pomniejszą podatek o 19 proc. zapłaconych składek.

  Rodzic z dzieckiem
  Stary Polski Ład zlikwidował możliwość wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi. Wprowadził w to miejsce ulgę w wysokości 1,5 tys. zł. Rząd argumentował to tym, że wiele małżeństw - aby korzystniej rozliczać się z fiskusem - decydowało się na fikcyjny rozwód.
  1 lipca samotni rodzice odzyskają prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

  Więcej na pomoc
  Od 1 lipca wysokość odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego wzrośnie z 1 do 1,5 proc.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-13 17:08:26 [46.134.90.*] id:1641585  
  liberty: Napisał postów [4322], status [Szycha] Reputacja
  Nowy Ład to złodziejstwo na którym traca wszyscy prócz złodziei z PIS...

  Nick:
  Treść: